Miliony na poprawę efektywności energetycznej polskich przedsiębiorstw

2011-01-17 10:51

820 mln zł na dofinansowanie inwestycji służących poprawie efektywności energetycznej w najbardziej energochłonnych polskich przedsiębiorstwach - taką kwotę zarezerwował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację programu "Efektywne wykorzystanie energii".

Inauguracja nowego programu finansowego NFOŚiGW odbyła się 10 stycznia 2011 r. w Warszawie. Celem programu priorytetowego "Efektywne wykorzystanie energii” jest inicjowanie i wsparcie przedsięwzięć inwestycyjnych służących poprawie efektywności energetycznej w najbardziej energochłonnych polskich przedsiębiorstwach. Ma on pozwolić przedsiębiorstwom na zmniejszenie zużycia energii, ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza, oraz podniesienie ich konkurencyjności na rynku gospodarczym.

- Wsparcie wzrostu efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach to zadanie, które Ministerstwo Środowiska mocno wspiera dostępnymi środkami, także poprzez takie programy jak ten uruchamiany właśnie przez NFOŚiGW. Naszym celem jest przekonanie polskich przedsiębiorców, że działania ekologiczne i chroniące klimat mogą być równocześnie działaniami efektywnymi kosztowo i sprzyjającymi przedsiębiorcom – podkreśla prof. Andrzej Kraszewski, minister środowiska.

Na lata 2011-2016 w budżecie programu zarezerwowano łączną kwotę 820 mln zł. Środki te pochodzić będą z opłat zastępczych i kar nakładanych przez Urząd Regulacji Energetyki na producentów energii. Beneficjentem programu może być każde przedsiębiorstwo, które w roku poprzedzającym złożenie wniosku zużyło minimum 50 GWh energii.

Program będzie realizowany w formie dwóch, kolejnych działań. Pierwsze polega na dofinansowaniu audytów energetycznych i elektroenergetycznych. Jego wdrażanie rozpocznie się w styczniu 2011 i zakończy się 31 grudnia 2013. Budżet tego działania wynosi 40 mln zł. Dofinansowanie w formie dotacji, w wysokości do 70% kosztów kwalifikowanych, będzie udzielane zgodnie warunkami pomocy de minimis.

Druga część programu zakłada dofinansowanie przedsięwzięć inwestycyjnych rekomendowanych w przeprowadzonym audycie, które zapewnią obniżenie zużycia energii o co najmniej 7%. Wdrażanie tej części programu rozpocznie się w lipcu 2011 a zakończy 31 grudnia 2016 r. Budżet tego działania wyniesie 780 mln zł. Dofinansowanie będzie udzielane w formie pożyczek pokrywających do 70% kosztów kwalifikowanych inwestycji, w wysokości od 3,5 do 42 mln zł, zaś wysokość oprocentowania ustalono na poziomie WIBOR 3M + 50 pkt. bazowych.

Więcej informacji na temat programu na stronie www.nfosigw.gov.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej