Milion na dworzec tymczasowy

2010-02-11 10:50
torowisko_katowice
Autor: Tines Sp. z o.o. Pierwszy obiekt kolejowy na Śląsku, zrealizowany w technologii tzw. cichych mostów

PKP SA wybrały wykonawcę prac na dworcu tymczasowym w Katowicach od strony Placu Młodzieży Powstańczej. Firma Holdinwest wykona na dworcu prace przygotowawcze, które rozpoczną się w kwietniu 2010 i zakończą w czerwcu 2010. Inwestycja jest finansowania przez PKP i ma wartość 1 mln zł.

Zadaniem modernizowanego dworca będzie zapewnienie sprawnej obsługi podróżnych i zminimalizowanie trudności związanych z przebudową katowickiego Dworca Głównego.

Na Placu Oddziałów Młodzieży Powstańczej zostaną wydzielone miejsca parkingowe, w tym dla osób niepełnosprawnych. Dworzec będzie wyposażony w dodatkowe kasy, wybudowany zostanie także kompleks kasowy na zewnątrz. Powstaną punkty informacyjne i dodatkowe sanitariaty, w tym toaleta dla matki z dzieckiem, przystosowana do przewijania niemowląt.

Dworzec tymczasowy będzie również wyposażony w udogodnienia dla osób mających problemy z poruszaniem się. Zwiększona zostanie liczba platform udostępniających przejścia osobom ograniczonym ruchowo. Powstaną toalety dla niepełnosprawnych.

Budowę dworca tymczasowego w Katowicach realizować będą: Polskie Koleje Państwowe SA – Oddział Dworce Kolejowe oraz Polskie Linie Kolejowe SA. Dworzec będzie zapewniał obsługę podróżnych w trakcie budowy nowego Dworca Głównego przy Placu Wilhelma Szewczyka. Inwestycję tę zrealizuje firma Galeria Katowicka – spółka córka Neinver Polska Sp. z o.o. i PKP SA.

W Katowicach powstanie nowoczesny kompleks łączący funkcje dworca kolejowego, dworca autobusowego, centrum handlowo-usługowego oraz ośrodka biznesowego i kulturalnego. Obiekt, który powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego, będzie dysponował w sumie ponad 52 000 m2 powierzchni handlowej oraz 24 000 m2 powierzchni biurowej. Powierzchnia ekspozycyjna przeznaczona pod działalność wystawiennicza i kulturalną wyniesie 19 000 m2. Projekt przebudowy dworca i zagospodarowania terenów przyległych będzie realizowany w trzech etapach: w pierwszym z nich powstanie nowy budynek dworca, który będzie oddany do użytku w maju 2012 r. W następnej kolejności powstaną budynki wchodzące w skład centrum wielofunkcyjnego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej