Milion na dworzec tymczasowy

2010-02-11 10:50
torowisko_katowice
Autor: Tines Sp. z o.o. Pierwszy obiekt kolejowy na Śląsku, zrealizowany w technologii tzw. cichych mostów

PKP SA wybrały wykonawcę prac na dworcu tymczasowym w Katowicach od strony Placu Młodzieży Powstańczej. Firma Holdinwest wykona na dworcu prace przygotowawcze, które rozpoczną się w kwietniu 2010 i zakończą w czerwcu 2010. Inwestycja jest finansowania przez PKP i ma wartość 1 mln zł.

Zadaniem modernizowanego dworca będzie zapewnienie sprawnej obsługi podróżnych i zminimalizowanie trudności związanych z przebudową katowickiego Dworca Głównego.

Na Placu Oddziałów Młodzieży Powstańczej zostaną wydzielone miejsca parkingowe, w tym dla osób niepełnosprawnych. Dworzec będzie wyposażony w dodatkowe kasy, wybudowany zostanie także kompleks kasowy na zewnątrz. Powstaną punkty informacyjne i dodatkowe sanitariaty, w tym toaleta dla matki z dzieckiem, przystosowana do przewijania niemowląt.

Dworzec tymczasowy będzie również wyposażony w udogodnienia dla osób mających problemy z poruszaniem się. Zwiększona zostanie liczba platform udostępniających przejścia osobom ograniczonym ruchowo. Powstaną toalety dla niepełnosprawnych.

Budowę dworca tymczasowego w Katowicach realizować będą: Polskie Koleje Państwowe SA – Oddział Dworce Kolejowe oraz Polskie Linie Kolejowe SA. Dworzec będzie zapewniał obsługę podróżnych w trakcie budowy nowego Dworca Głównego przy Placu Wilhelma Szewczyka. Inwestycję tę zrealizuje firma Galeria Katowicka – spółka córka Neinver Polska Sp. z o.o. i PKP SA.

W Katowicach powstanie nowoczesny kompleks łączący funkcje dworca kolejowego, dworca autobusowego, centrum handlowo-usługowego oraz ośrodka biznesowego i kulturalnego. Obiekt, który powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego, będzie dysponował w sumie ponad 52 000 m2 powierzchni handlowej oraz 24 000 m2 powierzchni biurowej. Powierzchnia ekspozycyjna przeznaczona pod działalność wystawiennicza i kulturalną wyniesie 19 000 m2. Projekt przebudowy dworca i zagospodarowania terenów przyległych będzie realizowany w trzech etapach: w pierwszym z nich powstanie nowy budynek dworca, który będzie oddany do użytku w maju 2012 r. W następnej kolejności powstaną budynki wchodzące w skład centrum wielofunkcyjnego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej