Mazowsze szkoli się w PPP

2009-09-10 17:37
Seminarium “PPP - nowe możliwości współpracy”, zorganizowane przez Agencję Rozwoju Mazowsza
Autor: ARM SA

Inwestycje realizowane w ramach partnerstwa publiczno-ptywatnego do niedawna nie cieszyły się zbytnią popularnością. Nie pomogła w tym pierwsza, źle napisana ustawa o PPP, na podstawie której przez kilka lat nie zrealizowano żadnej inicjatywy. Od pół roku obowiązuje jej znowelizowana wersja, poza tym znakomicie można określić formy takiej współpracy posługując się zapisami Kodeksów cywilnego i handlowego. Inwestorom publicznym nie przelewa się w kasach, dlatego PPP nabiera dzisiaj nowego znaczenia. Trzeba tylko wiedzieć jak się do tego zabrać.

I tu naprzeciw takiej potrzebie wyszła Agencja Rozwoju Mazowsza SA (ARMSA), która w gmachu Ministerstwa Gospodarki zorganizowała seminarium pod hasłem “PPP - nowe możliwości współpracy”. Spotkanie było odpowiedzią na wątpliwości i obawy jednostek samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorców z województwa mazowieckiego, związane z nowelizacją ustawy o PPP. Celem seminarium było pokazanie, jak wykorzystać nowe regulacje, lub inne dostępne środki prawne, by przygotować i zrealizować przedsięwzięcie w formule PPP.

Niezależnie od prawnych aspektów PPP, przekazanych uczestnikom przez prawników, ważną informację przekazał Norbert Jaźwiński, naczelnik Biura Obsługi Inwestorów m.st. Warszawy. Prezentując inwestycje przygotowywane w stolicy w ramach PPP, opisał również drogę jaką trzeba było przejść, by nauczyć się działać na tym polu. Tu potrzebni byli fachowcy. Miasto st. Warszawa otrzymało zgodę na podpisanie umów na doradztwo do łącznej kwoty 10 mln euro. Duże pieniądze, zatem i doradcy najlepsi. Podjęto współpracę z czterema firmami z ogromnym doświadczeniem: Ernst & Young, Pricewaterhouse Coopers, Depfa Bank i Deloitte. Jednak zdobytej wiedzy i doświadczenia Warszawa nie chce zatrzymywać dla siebie. Niedługo powstanie Wydział partnerstwa publiczno-prywatnego, który chce służyć pomocą wszystkim potrzebującym. I warto o tym wiedzieć, pamiętać, bo warto z tego skorzystać...

Seminarium zostało zainaugurowane przez: wicemarszałka województwa mazowieckiego Stefana Kotlewskiego oraz prezesa zarządu Agencji Rozwoju Mazowsza Krzysztofa Filińskiego. Wykład wprowadzający poprowadził prof. dr hab. Michał Kulesza. Przybyło ponad stu przedstawicieli jednostek samorządów terytorialnych i przedsiębiorstw.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej