Materiały budowlane w PSB: niektóre drożeją, wzrasta sprzedaż

2011-08-11 13:45
Materiały budowlane
Autor: CzeM

Grupa Polskie Składy Budowlane (PSB) śledzi w swoich składach ceny wiodących materiałów budowlanych, co pozwala obserwować zmiany trendów. W lipcu więcej kosztowała np. chemia budowlanej i silikaty, staniała izolacja termiczna.

Ceny materiałów budowlanych
Autor: PSBD Tendencje zmian cen materiałów budowlanych w lipcu 2011 roku

W lipcu, w porównaniu do poprzedniego miesiąca, w składach PSB wzrosły ceny materiałów budowlanych 5 grupach towarowych: materiałów ściennych silikatowych (+2,1%), chemii budowlanej (+0,9%), suchej zabudowy (+0,7%), materiałów ściennych gazobetonowych (+0,4%), stolarki otworowej (+0,2%). Spadły jedynie ceny izolacji termicznych (o 0,4%). W 5 grupach ceny nie zmieniły się.

W kategorii “inne” materiały budowlane wzrosły ceny farb, lakierów, tapet (+7,8%), wyrobów stalowych (+7,5%), płytek ceramicznych, wyposażenia łazienek i kuchni (+1,1%). Spadły jedynie minimalnie ceny instalacji i techniki grzewczej, kanalizacji, odwodnień, wentylacji (o 0,3%). W 3 grupach ceny nie zmieniły się.

Wskaźnik optymizmu związanego ze wzrostem liczby pozwoleń na budowę mieszkań ogółem wydanych od stycznia do czerwca 2011 r., w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, przyjął wartość plus 7,3%, ale w kategorii mieszkań w budownictwie indywidualnym minus 0,8%. Równolegle ujemną dynamikę osiągnięto w zakresie mieszkań ogółem, których budowę rozpoczęto – minus 1,3%. W kategorii mieszkań w budownictwie indywidualnym było wyraźnie lepiej - plus 7,4%.

Przychody PSB ze sprzedaży materiałów budowlanych w lipcu 2011 r. były o 7% wyższe niż przed rokiem oraz tylko o 0,1% niższe niż w czerwcu 2011 r. Sprzedaż po siedmiu miesiącach tego roku była wyższa o 23% od analogicznego okresu roku poprzedniego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej