Materiały budowlane w PSB: niektóre drożeją, wzrasta sprzedaż

2011-08-11 13:45
Materiały budowlane
Autor: CzeM

Grupa Polskie Składy Budowlane (PSB) śledzi w swoich składach ceny wiodących materiałów budowlanych, co pozwala obserwować zmiany trendów. W lipcu więcej kosztowała np. chemia budowlanej i silikaty, staniała izolacja termiczna.

Ceny materiałów budowlanych
Autor: PSBD Tendencje zmian cen materiałów budowlanych w lipcu 2011 roku

W lipcu, w porównaniu do poprzedniego miesiąca, w składach PSB wzrosły ceny materiałów budowlanych 5 grupach towarowych: materiałów ściennych silikatowych (+2,1%), chemii budowlanej (+0,9%), suchej zabudowy (+0,7%), materiałów ściennych gazobetonowych (+0,4%), stolarki otworowej (+0,2%). Spadły jedynie ceny izolacji termicznych (o 0,4%). W 5 grupach ceny nie zmieniły się.

W kategorii “inne” materiały budowlane wzrosły ceny farb, lakierów, tapet (+7,8%), wyrobów stalowych (+7,5%), płytek ceramicznych, wyposażenia łazienek i kuchni (+1,1%). Spadły jedynie minimalnie ceny instalacji i techniki grzewczej, kanalizacji, odwodnień, wentylacji (o 0,3%). W 3 grupach ceny nie zmieniły się.

Wskaźnik optymizmu związanego ze wzrostem liczby pozwoleń na budowę mieszkań ogółem wydanych od stycznia do czerwca 2011 r., w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, przyjął wartość plus 7,3%, ale w kategorii mieszkań w budownictwie indywidualnym minus 0,8%. Równolegle ujemną dynamikę osiągnięto w zakresie mieszkań ogółem, których budowę rozpoczęto – minus 1,3%. W kategorii mieszkań w budownictwie indywidualnym było wyraźnie lepiej - plus 7,4%.

Przychody PSB ze sprzedaży materiałów budowlanych w lipcu 2011 r. były o 7% wyższe niż przed rokiem oraz tylko o 0,1% niższe niż w czerwcu 2011 r. Sprzedaż po siedmiu miesiącach tego roku była wyższa o 23% od analogicznego okresu roku poprzedniego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej