Materiały budowlane – w hurtowniach coraz drożej

2018-02-12 14:06
PSB-Mrówka w Trzebiatowie
Autor: Grupa PSB SA "PSB-Mrówka" w Trzebiatowie

Sezon budowlany jeszcze się nie zaczął, a w wielu hurtowniach i składach budowlanych ceny materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu już poszły w górę. W styczniu najbardziej – aż o 2,8% – podrożały wykończenia ścian i podłogi – poinformowała Grupa PSB.

Z danych tej największej w kraju sieci składów i hurtowni materiałów budowlanych wynika, że początek 2018 r. przyniósł podwyżki cen w 15 z 20 grup asortymentowych. W styczniu 2018 r., w porównaniu do grudnia 2017 r., podrożały również m.in. farby, lakiery (o 1,8%), ściany, stropy, kominy (o 1,3%), płyta OSB, drewno (o 1,2%) oraz płytki, łazienki, kuchnie (o 1,2%). Dodajmy, że spadły ceny dachów i rynien (o 1,5%) oraz suchej zabudowy (o 0,5%). Nie zmieniły się zaś ceny w grupach: izolacje wodochronne, ogród, hobby i narzędzia.

Materiały budowlane droższe niż przed rokiem

Jednak w porównaniu ze styczniem 2017 r. tańsza – średnio o 1,3% - była jedynie stolarka. Ceny materiałów w pozostałych grupach asortymentowych były wyższe. Np. płyta OSB i drewno podrożała przez rok aż o 29,9%; ściany, stropy i kominy – o 11,5%, a izolacje termiczne – o 9,7%. Najmniejsze podwyżki cen - poniżej 1% - Grupa PSB odnotowała grupach: narzędzia, ogród, hobby, elektryka oraz oświetlenie.

Zmiany cen materiałów budowlanych
Autor: Grupa PSB Jak się zmianiły ceny materiałów budowlanych

Marzena Mysior-Syczuk z Grupy PSB zaznacza, że od stycznia 2018 r. analizy cen liczone są metodą średniej ważonej.

– Analizę cen robimy dla niemal 100% ilości indeksów towarowych Grupy PSB. Liczymy udział wartościowy każdej pozycji towarowej w ogólnych przychodach firmy (jego wagę) i uwzględniamy zmiany cen w analizowanym okresie. Wynik każdej grupy towarowej to suma wag pojedynczych produktów wchodzących w jej skład – wyjaśnia Marzena Mysior-Syczuk.

Materiały budowlane tylko w niedziele handlowe

Mirosław Lubarski z zarządu Grupy PSB radzi liczyć się z tym, że zgodnie z zapisami ustawy zakazującej handlu w niedziele, w tym roku nie w każdą będzie można zrobić zakupy w sieci sklepów PSB Mrówka czy PSB Profi. Od marca praca ma być dozwolona tylko w pierwszą i ostatnią niedzielę w miesiącu.

– Jako sieć nie mamy pomysłu jak obejść ten zakaz – przyznaje Mirosław Lubarski. I dodaje, że i tak to do właścicieli poszczególnych placówek handlowych należy decyzja o prowadzeniu handlu w niedzielę. Już teraz ok. 30% z nich tego dnia nie pracuje. Lubarski przypuszcza, że „niedzielni” klienci będą robić zakupy głównie w soboty.

– Przecież na stacjach benzynowych nie da się kupić materiałów budowlanych czy narzędzi – mówi Lubarski. Według niego, trudno jest więc oszacować, czy akcjonariusze Grupy PSB poniosą straty z powodu zakazu handlu w niedzielę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej