Mamy w Polsce coraz więcej parków... technologicznych

2007-11-22 11:45

Ponad 20 w Polsce, prawie 1000 na całym świecie - co sprawia, że parki technologiczne stają się coraz bardziej popularne? Specjaliści podkreślają optymalizację warunków transferu technologii i wspieranie innowacyjnych, młodych przedsiębiorstw. Praktycznie oznacza to "wszystko w jednym".

Co to jest park technologiczny?

W praktyce określenie park technologiczny stosuje się także do parków naukowych, badawczych, naukowo-technologicznych, technopolii itp. W 2002 r. Międzynarodowe Stowarzyszenie Parków Naukowych (IASP) przyjęło następującą definicję parku - park technologiczny (naukowy, badawczy itp.) jest organizacją zarządzaną przez wykwalifikowanych specjalistów, której celem jest podniesienie dobrobytu społeczności, w której działa, poprzez promowanie kultury innowacji i konkurencji wśród przedsiębiorców i instytucji opartych na wiedzy. Parki są instytucjami naukowo-badawczymi, tworzą przyjazny klimat dla biznesu, cechują się dogodną dla najemców infrastrukturą oraz realizują rządowe i regionalne programy wspierania przedsiębiorczości.

Szczypta historii

Koncepcja parków technologicznych nawiązuje do dziewiętnastowiecznej koncepcji okręgów przemysłowych prof. Alfreda Marshalla, brytyjskiego ekonomisty. Za pierwszy na świecie park technologiczny uważa się się utworzony w 1948 r. Bohanson Research Park w Menlo Park (USA). Największą sławę do dziś jednak ma Dolina Krzemowa, czyli Stanford Reseach Park przy Uniwersytecie Stanforda, utworzony w 1951 r.

Zaczęło się w Wielkopolsce

Co ciekawe, kolebką parków technologicznych w naszym kraju nie jest stolica, lecz Poznań. Tu, w 1995 r. powstał pierwszy park tego typu w naszym kraju - Poznański Park Naukowo-Technologiczny. Jest on dzieckiem Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obecnie znajduje się tam kilka niezależnych przedsiębiorstw, m. in.: Inkubator Technologii Chemicznych, Centrum Wspierania Innowacji, Poznańskie Laboratorium Radiowęglowe, UniMarket.

W Wielkopolsce, w Złotnikach pod Poznaniem, powstał pierwszy w Polsce prywatny park - Nickel Technology Park Poznań. - "To nie tylko twór komercyjny. Nickel Technology Park Poznań stale angażuje się też we wspieranie kultury i sztuki w regionie. Przykładem jest choćby pomnik kryptologów, którzy rozszyfrowali Enigmę. W listopadzie stanął on przed poznańskim Zamkiem" - mówi Ewa Bujak z NTPP. Na 33 ha terenów znajduje się biurowiec i hala magazynowa. Zainteresowanie klientów było tak duże, że zdecydowano się na budowę drugiego biurowca. Zostanie on ukończony w przyszłym roku. Dla porównania Pomorski Park Naukowo-Technologiczny mieści się na 6 ha w samym centrum Gdyni. Siedzibę tam ma ponad 50 firm. Natomiast największą powierzchnią dysponuje Krakowski Park Techynologiczny - ponad 120 ha.

Kolejny park powstaje w Warszawie, na tzw. Łuku Sierakowskim. Warszawski Park Technologiczny - Technoport - bo tak się będzie nazywał, zostanie utworzony na terenie o powierzchni 45 ha, a obiekty biurowo - magazynowe zajmą ok 20-25 ha. - "Chcielibyśmy pozyskać partnerów strategicznych i klientów z branży wysokich technologii" - mówi Izabela Ponińska. - "Obecnie działa tylko inkubator technologii" - dodaje. Park powstał z inicjatywy Miasta Stołecznego Warszawy i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a realizacją inwestycji zajmuje się spółka miejska TechnoPort. Park w założeniu ma poprawić konkurencyjność gospodarczą Mazowsza.

Ciągły rozwój

W Polsce obecnie - w pełnym zakresie - działa 6 parków technologicznych. Jak podaje Stowarzyszenie Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości 15 parków jest w trakcie organizacji. Co ciekawe nie powstają tylko w wielkich aglomeracjach (Kraków, Warszawa. Poznań). Są szansą dla rozwoju właśnie mniejszych miast. Przykładem jest choćby Bełchatowsko-Kleszczowski Park Przemysłowo-Technologiczny, Park Naukowo-Technologiczny Politechniki Koszalińskiej, Beskidzki Park Technologiczny (w Bielsku-Białej). Na tle krajów europejskich wyglądamy jednak blado.
"Być może rozwój parków w Polsce wspomogą fundusze Unii Europejskiej, która na innowacyjną gospodarkę w latach 2007-2013 przeznaczyć ma 9 miliardów euro" - mówi Izabela Ponińska z działu promocji spółki TechnoPort. Przykładem dla Polski powinny być prężnie działające parki w Wielkiej Brytanii i w krajach skandynawskich.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej