Małe Gminy Dużego Sukcesu

2009-03-18 12:38

Jak dzięki dogodnej lokalizacji stworzyć nowe miejsca pracy, inwestycje sięgające milionów złotych i profesjonalne parki biznesowo-przemysłowe? O wielkich możliwościach opowiadano podczas konferencji Małe Gminy Dużego Sukcesu, która odbyła się w gmachu Biblioteki Śląskiej w Katowicach.

Wśród prelegentów znaleźli się wójtowie gmin, które znajdują się w strategicznych dla inwestorów lokalizacjach, na przecięciu międzynarodowych arterii, a także eksperci rynku nieruchomości oraz doradztwa finansowego. Przekonywali, że nawet niewielkie gminy, dzięki wzorowej współpracy z inwestorami są w stanie odnieść sukces, przyciągając na swe tereny największych europejskich i światowych przedsiębiorców.
Gminami, które już teraz mogą pochwalić się wyjątkowym zainteresowaniem inwestorów są m.in. Kobierzyce, Tarnowo Podgórne czy znajdujący się na przecięciu autostrady A1 i A2 Stryków. Na terenach, których są gospodarzami zainwestowały dziesiątki największych firm m.in. z sektora logistycznego, IT, FMCG, farmaceutycznego i budowlanego. U progu podobnego sukcesu stoi śląska gmina Gierałtowice, na terenie której powstaje projekt Synergy Park.
Jako jedyny w Polsce, na powierzchni 73ha oferuje on przedsiębiorcom działki szyte na miarę, w pełni przygotowane pod inwestycję. Grunty zlokalizowane są przy węźle Sośnica, na skrzyżowaniu autostrad A1 oraz A4, jednej z najlepszych obecnie lokalizacji w Europie. Synergy Park porównywany jest do projektów znajdujących się na terenie euroregionu Trójkąt Moza - Ren, w rejonie którego pojawiło się już ponad 250 tysięcy firm, na czele z takimi gigantami, jak Mercedes-Benz, Ericsson czy Vodafone.

"Dzięki współpracy z gminą Gierałtowice, na terenie której realizowany jest projekt Synergy Park, dostrzegliśmy, jak istotna jest nie tylko właściwa lokalizacja, lecz także zaangażowanie i proinwestycyjna postawa gospodarza terenu, który wybiera inwestor. Wpływa to bowiem nie tylko na jakość współpracy, ale daje także gwarancję zakończenia projektu w dokładnie takim kształcie i czasie, jaki dana firma zaplanowała. Stąd pomysł na zorganizowanie konferencji i wskazanie przykładów, na jakich wzorować mogą się samorządowcy i inwestorzy w całej Polsce." – mówi Mike Musil, prezes zarządu Metropolis SA, organizatora konferencji.

Na konferencji prócz przedstawicieli samorządów, ze swymi prelekcjami wystąpili także eksperci firmy Ernst & Young, którzy wykazali, że mimo panującego kryzysu Śląsk jest obecnie jednym z najatrakcyjniejszych regionów dla polskich i zagranicznych inwestorów. O tym, że umiejscowienie firmy na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej gwarantuje nie tylko wymierne korzyści finansowe, lecz także bezpieczeństwo i sprawną realizację inwestycji przekonywał także Prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Ponadto prelekcje dotyczące potrzeb i wymagań inwestorów wygłosili specjaliści rynku nieruchomości z firmy King Sturge oraz Metropolis SA, która zaprezentowała perspektywiczny projekt Synergy Park.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej