Lotos i Energa budują elektrociepłownię

2010-04-29 14:18

Grupa Lotos S.A. i Energa S.A. podpisały 28 kwietnia 2010 r. umowę dotyczącą opracowania dokumentacji dla podjęcia decyzji o budowie elektrociepłowni zasilanej pozostałością po przerobie ropy naftowej. Wartość inwestycji szacowana jest na 400 mln euro.

Elektrociepłownia zostałaby uruchomiona pod koniec 2014 r. Moc elektryczna nowego zakładu, którego powstanie planuje się na terenie gdańskiej rafinerii, to maksymalnie 250 MW.

Zgodnie z zapisami umowy, oba koncerny wyraziły wolę podjęcia współpracy mającej na celu przygotowanie projektu pod względem modelu finansowania przedsięwzięcia, uzgodnień środowiskowych oraz doboru optymalnej technologii. Po zakończeniu procesu przygotowawczego zostanie powołana spółka celowa do realizacji budowy obiektu.

– W przypadku uruchomienia nowej elektrociepłowni zyskamy nie tylko dodatkowe megawaty, ale również zwiększymy produkcję pary technologicznej, która jest nieodzownym medium w procesach produkcyjnych, jakie zachodzą w rafinerii – podkreśla Marek Sokołowski, wiceprezes zarządu, dyrektor ds. produkcji i rozwoju Grupy Lotos S.A. – Istotne jest również to, że ten projekt wydaje się być bardzo interesujący z punktu widzenia ekonomicznego. Paliwem do produkcji energii elektrycznej oraz pary technologicznej byłaby ciężka pozostałość po przerobie ropy naftowej, pochodząca bezpośrednio z rafinerii.

- Dla Grupy Energa to niezwykle istotna inwestycja ze względu na konsekwentne wdrażanie strategii grupy, w kontekście powstawania nowych źródeł energii elektrycznej oraz cieplnej. Nie bez znaczenia jest dobór technologii ich wytwarzania. Priorytetem jest jej maksymalnie przyjazny dla środowiska charakter. To już drugi projekt realizowany z partnerem, który tak jak nasza firma, rozumie potrzeby rozwoju pomorskiej gospodarki. Idealnie wpisuje się też w naszą strategię inwestycyjną, której częścią jest również budowa wraz z Grupą Lotos i PGNiG elektrociepłowni gazowej w Gdańsku - ocenia Mirosław Bieliński, prezes spółki Energa.

Zakłada się, że elektrociepłownia wyposażona będzie w najnowocześniejsze systemy odsiarczania i odazotowania spalin, które pozwolą wypełnić normy emisyjne obowiązujące od 2016 r. Planowany zakład będzie się mógł również przyczynić do zbilansowania potrzeb energetycznych Pomorza oraz poprawi stan bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Wspólny projekt energetyczny w Gdańsku jest zgodny zarówno z Programem 10+, realizowanym od 2007 r. przez Grupę Lotos S.A., jak i strategią rozwoju Grupy Energa, która zakłada inwestycje rzędu 20 mld zł, w tym w nowe źródła wytwarzania energii elektrycznej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej