Lotnisko Jasionka: Skanska wybuduje wieżę kontroli ruchu lotniczego

2011-07-11 10:23
Skanska realizacja Jasionka
Autor: Skanska

Skanska podpisała umowę z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej na budowę nowej wieży kontroli ruchu lotniczego w Jasionce. Prace budowlane na lotnisku mają rozpocząć się jeszcze w lipcu. Wartość inwestycji wynosi 14,7 mln złotych brutto.

Skanska wybuduje nową wieżę kontorli ruchu lotniczego wraz z zapleczem administracyjno-technicznym. Nowy budynek Ośrodka Kontroli Ruchu Lotniczego podrzeszowskiego lotniska Jasionka poprawi bezpieczeństwo pasażerów oraz komfort pracy kontrolerów. Umowa z PAŻP obejmuje roboty budowlane i wykończeniowe, bez umeblowania i wyposażenia obiektu.

Istniejąca wieża kontroli ruchu lotniczego, powstała w latach 70-tych. Budynek ma 11 m wysokości, jest przestarzały i nie posiada windy. Obiekt nie zapewnia kontrolerom odpowiednich warunków do pracy i wypoczynku dla osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo samolotów startujących i lądujących w Jasionce oraz za pracę wszystkich służb naziemnych lotniska. Ponadto, w pracy kontrolerów lotu niezwykle istotna jest wysokość stanowiska pracy, jak i samo położenie obiektu. Nowa wieża będzie trzykrotnia wyższa od starej. Poziom operacyjny zaprojektowano na wysokości 27,6 m.

Lotnisko Jasionka:  wieża kontorli lotów - dane techniczne obiektu

  • Powierzchnia użytkowa: ponad 1,7 tys. m2
  • Kubatura: 9,8 tys. m3
  • Wysokość obiektu: 33 m

Budynek będzie składał się z 2 części - wysokiej sześciokondygnacyjnej wieży kontorli lotów oraz niższej dwukondygnacyjnej przeznaczonej pod zapelcze administarcyjno - techniczne.

Wieża kontroli lotów zostanie wybudowana na działce pomiędzy obecna halą odlotów, a powstającym terminalem. Najwyższa kondygnacja budynku zostanie zaadoptowana na poziom operacyjny. Przeszklone ściany zapewnią widoczność 360°. W sali operacyjnej zostaną zastosowane materiały odporne na odbicie światła. Na pozostałych kondygnacjach powstaną pomieszczenie biurowe, techniczne i socjalno - wypoczynkowo - rekreacyjne ( szatnia, sala dydaktyczno - szkoleniowa, archiwum, sanitariaty).

 - Forma architektoniczna wieży to wydłużony walec na planie owalu. Nowoczesny wygląd konstrukcji zapewni ciekawa elewacja z blachy tytanowo - cynkowej powlekanej, w formie małej łuski spiczastej - komentuje Anotni Chmura, Menedżer Projektu, Skanska.

Prace budowlane na lotnisku rozpoczną się w drugiej połowie lipca, po przekazaniu placu budowy. Inwestycja ma zostać zrealizowana w 11 miesięcy. Po ukończeniu budowy przez firmę Skanska, stanowisko kierowania lotami zostanie wyposażone w aparaturę radiową i nawigacyjną. Kontrolerzy rozpoczną pracę w nowej wieży pod koniec 2012 roku.

Skanska - realizacja Jasionka
Autor: Skanska Podpisanie umowy na budowę wieży kontroli ruchu lotniczego
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej