Lotnisko Chopina: połączenie kolejowe coraz bliżej. Roboty budowlane na ukończeniu

2012-01-10 13:47
Lotnisko Chopina: połączenie kolejowe do lotniska
Autor: PKP PLK SA Połączenie kolejowe do lotniska Chopina

Już niedługo Lotnisko Chopina zyska połączenie kolejowe z centrum Warszawy. Roboty budowlane są na ukończeniu. Peron stacji został już pokryty gresem, a budowlańcy instalują sufity podwieszane. Połączenie kolejowe na lotnisko Okęcie ma być gotowe przed EURO 2012.

Na stacji, która już niebawem przyjmie pasażerów odlatujących lub przylatujących na lotnisko Chopina roboty budowlane dobiegają końca.

Przeczytaj również: Lotnisko Chopina: remont terminala. Przetarg na roboty budowlane ogłoszony

Jakie roboty budowlane zostały już ukończone?

Wysypowy peron podziemnej stacji został już w całości pokryty gresem, a klatki schodowe zostały już niemal ukończone. Ponadto, zakończyły się prace nad układem torowym, który poprowadzony zostanie w kierunku przystanku Warszawa Służewiec. Obecnie trwają roboty budowlane związne z wykończeniem zadaszenia stacji - robotnicy instalują sufity podwieszane. Na stacji trzeba jeszcze zamontować elewację wewnętrzną na ścianach oraz elementy małej architektury (kosze na śmieci, ławki i wyświetlacze elektroniczne).
Roboty budowlane mają zakończyć się 29 lutego. Połączenie kolejowe na lotnisko Okęcie ma być gotowe przed mistrzostwami EURO 2012. Dzięki inwestycji warszawskie lotnisko Chopina uzyska dodatkowe 2-kilometrowe połączenie z centrum Warszawy, a pasażerowie łatwy i szybki dostęp do terminala.

Połączenie kolejowe, a lotnisko Chopina

Inwestycja jest drugim etapem budowy połączenia kolejowego centrum Warszawy z lotniskiem Okęcie. W 2008 roku ukończono pierwszy etap prac, który obejmował modernizację 8-kilometrowego odcinka linii kolejowej między Warszawą Zachodnią, a Okęciem. Efektem czego, było zwiększenie prędkości jazdy do 80km/h oraz wybudowanie dwóch przystanków osobowych (Żwirki i Wigury oraz Al. Jerozolimskie). Roboty budowlane przy stacji kolejowej rozpoczęto 17 listopada 2009 roku, które polegały na wybudowaniu prawie 2- kilometrowego odcinka linii kolejowej w kierunku stacji znajdującej sie w sąsiedztwie lotniska.

Wartość inwestycji to 191 tys. 655 mln złotych netto. Generalnym wykonawcą jest Blifinger Budownictwo SA. Połączenie szybkim transportem szynowym centrum miasta z portem lotniczym Okęcie, tworzyć będzie efektywną alternatywę dla przeciążonego układu drogowego. Czas przejazdu koleją z centrum na lotnisko Chopina, wyniesie ok. 20 minut. Połączenie kolejowe będzie obsługiwane przez Szybką Kolej Miejską, która w tym celu zakupiła 13 składów produkcji PESA SA.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej