Łódź: park w ramach PPP. Nowy projekt na zagospodarowanie terenu w mieście

2011-11-24 15:52
Park w Łodzi w ramach PPP
Autor: UM Łódź Podpisanie listu intencyjnego na budowę parku

Samorząd miasta Łodzi do 2015 roku, chce wdrożyć ponad 40 nowych projektów na zagospodarowanie terenu w mieście. Obecnie władze miasta we współpracy z deweloperem i mieszkańcami, wyszły z inicjatywą wybudowania parku. Inwestycja w ramach PPP (partnerstwo publiczno-prywatne) jest kolejnym projektem na zagospodarowanie przestrzenne, który przyczyni się do przyśpieszenia łódzkiego procesu inwestycyjnego.

Na mapie Łodzi wkrótce pojawi się nowy obiekt rekreacyjno-sportowy. Władze miasta, jego mieszkańcy oraz fundacja "Zielony Romanów" mają pomysł na zagospodarowanie terenu - chcą wybudować park w pobliżu osiedla.
Przedsięwzięcie jest dobrym przykładem inicjatywy podjętej w ramach PPP (partnerstwo publiczno-prywatne).

Przeczytaj również: Szansa na PPP - rusza nowy projekt Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

W łodzkim magistracie 21 listopada, został podpisany list intencyjny w sprawie budowy parku. Dokument podpisali: Hanna Zdanowska - prezydent miasta Łodzi oraz Hubert Wawrowski, z fundacji "Zielony Romanów". Sygnatariusze zadeklarowali, że sąsiadujący z osiedlem teren, zostanie zaadaptowany na cele rekreacyjno-sportowe.

- Obecnie ta przestrzeń jest niezagospodarowana. Znajdują się tam leśne zarośla, często traktowane jak dzikie wysypisko śmieci. Chcemy z tej „ziemi niczyjej" uczynić park, oczywiście za zgodą Rady Miejskiej. Cieszę się, gdy łodzianie samodzielnie wskazują, czego im potrzeba. Cieszy mnie zaangażowanie dewelopera. To ważne, że widzi społeczną odpowiedzialność biznesu i że zauważa, iż oprócz mieszkań potrzebujemy przestrzeni publicznej - skomentowała Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.
- Na tym, że partnerstwo miasta, mieszkańców i dewelopera staje się faktem zyskamy wszyscy. - podsumował, Hubert Wawrowski, z fundacji "Zielny Romanów".

Park w ramach PPP

Projekt zainicjowała Fundacja "Zielony Romanów", która zgłosiła się do miasta i przedstawiła swój pomysł na zagospodarowanie terenu w sąsiedztwie osiedla.
Deweloper nieodpłatnie przekazał projekt i obiecał partycypowanie w kosztach urządzenia parku. Nowy park leśny na powstać na Zielonym Romanowie, od wschodniej strony osiedla.
W ramach PPP miasto uporządkuje teren pod budowę inwestycji - wytyczy ściezki i ureguluje stan zieleni, a deweloper i łodzianie zadbają o elementy małej architektury.
Park będzie ogólnodostępny i zostanie wyposażony, m.in. w drązki, drabinki, ławki, tor wspinaczkowy oraz miejsce do grillowania. W przyszłości pomysłodawcy planują również ogródek jordanowski. Zanim nastąpi budowa, prezydent Łodzi podejmie działania mające na celu komercjalizację gruntu, który obecnie jest własnością Skarbu Państwa.

Park w Łodzi w ramach PPP
Autor: UM Łódź Park w Łodzi
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej