Licencja na sukces w nieruchomościach – edukacja

2009-05-12 10:57

Każdy organizator praktyk zawodowych z zakresu zarządzania nieruchomościami i pośrednictwa w obrocie nieruchomościami jest wpisany na listę prowadzoną przez federacje zawodowe, które ostatecznie rejestrują te spisy w Ministerstwie Infrastruktury. Analizując lata ubiegłe można stwierdzić, iż w związku z otwarciem dostępu do zawodu, tj. zniesieniem egzaminów trzyszczeblowych i zastąpienie ich postępowaniem jednoetapowym, te dwie specjalizacje cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

Nałożony obowiązek ukończenia studiów podyplomowych i praktyk zawodowych przyczynił się do powiększenia co najmniej dwukrotnie liczby słuchaczy na studiach podyplomowych.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, na 10 marca 2009 roku, w Polsce zarejestrowanych było 137 414 firm, które wpisane są do prowadzenia działalności w zakresie zarządzania nieruchomościami, zaś licencjonowanych zarządców było 15 935. Dane te potwierdzają, że są rozbieżności pomiędzy liczbą zarejestrowanych firm a liczbą firm rzeczywiście prowadzących tę działalność - w skali kraju to tylko 11,5%. Natomiast spośród 14 147 firm mających rejestrację w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, taką  działalność prowadzi 71,6%. Różnice te wskazują na duże zapotrzebowanie rynku na wykwalifikowanych pracowników, a tym samym - dużego zapotrzebowania pracowników na uzyskanie wymaganych kwalifikacji zawodowych.

Nowe rozporządzenie ministra infrastruktury scedowało na organizatorów praktyk zawodowych obowiązek przeprowadzenia sprawdzianu umiejętności na koniec 6-miesięcznych warsztatów. Sprawdzian ma na celu zweryfikowanie praktycznego przygotowania do zawodu. W związku z powyższym istnieje konieczność skrupulatnego przygotowania w trakcie praktyk planów zarządzania, bądź opisów transakcji, i przedstawienie przed komisją wiedzy opisanej w tych pracach. Wymaga to sumiennego podejścia przyszłych licencjonowanych zarządców i pośredników. Stowarzyszenie Przedsiębiorczości w Nieruchomościach przeprowadziło w nowym trybie już 4 edycje sprawdzianów umiejętności dla ponad 200 praktykantów. Procent zdawalności po zakończonym programie praktyk SPWN wyniósł 99%.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej