Kruszywa warte ok. 20 mln

2010-02-11 11:00

Przez cały rok KGHM Ecoren będzie dostarczał koncernowi Strabag kruszywa na potrzeby budowy przygranicznego odcinka autostrady A2. Taka ilość stanowi 3% całej krajowej produkcji kruszyw. Podpisany dzisiaj kontrakt jest jedną z większych umów na polskim rynku kruszyw i opiewa na kwotę ok. 20 mln zł.

- To dla nas ważna umowa, negocjacje trwały od kwietnia zeszłego roku – mówi Mariusz Bober, prezes KGHM Ecoren. – Na polskim rynku kruszyw tak olbrzymie kontrakty podpisuje się prawie wyłącznie przy okazji wielkich inwestycji. Wystarczy wspomnieć, że przeciętna krajowa kopalnia przez rok produkuje około pół miliona do miliona ton surowca , a cała roczna produkcja kruszyw w skali Polski wynosi mniej więcej 30 milionów ton. Dlatego cieszy nas, że możemy dostarczać nasze kruszywa do tak ważnej inwestycji, a przy okazji rozwijać własną produkcję.

Podpisana 10 lutego 2010 r. umowa zobowiązuje KGHM Ecoren do dostarczenia przez cały 2010 rok miliona ton kruszyw. Będą one służyć do komponowania mieszanek z kruszywa dla odpowiedniej warstwy pod około 100 – kilometrowy odcinek autostrady A2 ze Świecka do Nowego Tomyśla (według planów będzie można nią jeździć już w maju 2011 r.). Aż 90% kruszyw pochodzić będzie z zakładu zlokalizowanego na terenie Huty Miedzi Legnica, który włączony został w struktury oddziału produkcji kruszyw w 2009 roku. Będzie to więc dla Ecorenu okazja do rozwinięcia działalności tego zakładu, a w efekcie zwiększenia całej produkcji kruszyw.

- Zgodnie z kontraktem będziemy wysyłać codziennie, także w soboty i niedziele, dwa transporty kolejowe wiozące w sumie 4 tys. ton surowca. Każdy transport liczyć będzie po 32 wagony – opowiada Sławomir Skrzeczek, dyrektor ds. sprzedaży kruszyw KGHM Ecoren.

W negocjacjach ze Strabagiem bardzo ważne okazało się doświadczenie Ecorenu i wieloletnia współpraca lubińskiej firmy z różnymi spółkami należącymi do koncernu. KGHM Ecoren dostarczał kruszywo przedsiębiorstwom Kirchner oraz Heilit Woerner (to ostatnie wykorzystywało je przy budowie odcinka autostrady A4 od Wrocławia do Krzywej), sprzedaje także surowce firmie Polski Asfalt, produkującej masy bitumiczne.

Koncern Strabag SE istnieje na rynku budowlanym już ponad 170 lat i prowadzi swoją działalność niemal na całym świecie. Jest jedną z największych firm budowlanych Europy, liderem na rynku niemieckim i austriackim oraz w Europie Środkowo-Wschodniej. Główne obszary działalności przedsiębiorstwa to budownictwo ogólne i inżynieryjne oraz budownictwo infrastruktury (np. drogi, infrastruktura kolejowa, itp.). Polska spółka, funkcjonująca od 1985 r., zatrudnia obecnie około 5 tys. osób.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej