Kraków, Nowy Targ, Krynica, Przemyśl, Kielce: nieruchomości Agencji Mienia Wojskowego na sprzedaż

2011-01-19 10:19
Przemyśl, ul. Leszczyńskiego
Autor: Agencja Mienia Wojskowego Przemyśl, ul. Leszczyńskiego

Po dobrym roku 2010, Oddział Terenowy Agencji Mienia Wojskowego w Krakowie już wkrótce wystawi do przetargu kolejne atrakcyjne nieruchomości. Ofertę krakowskiego Oddziału Agencji powinny bacznie śledzić osoby, które szukają gruntów inwestycyjnych w Małopolsce oraz województwach podkarpackim i świętokrzyskim. Jeszcze w pierwszym kwartale roku na rynek trafią działki położone m.in. w Krakowie (ul. Rakowicka i Wita Stwosza), Nowym Targu (14 działek przy ul. Wojsk Ochrony Pogranicza i Sybiraków), Krynicy (10 działek w miejscowości Mochnaczka) i Przemyślu (3,5 ha zabudowanego terenu). Środki uzyskane z ich sprzedaży zasilą Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych RP, na który AMW przekazała już 1,3 mld zł.

Nieruchomość w centrum Krakowa

Inwestycyjnym hitem będzie z pewnością blisko hektarowa nieruchomość zlokalizowana w krakowskiej dzielnicy Śródmieście, przy ul. Rakowickiej i Wita Stwosza. Cena wywoławcza za niezabudowaną działkę położoną w pobliżu trasy relacji Kraków – Radom – Warszawa (Al. 29 listopada) oraz Ronda Mogilskiego - jednego z głównych węzłów komunikacyjnych miasta to 11 mln 800 tys. zł.

Nieruchomość znajduje się ponadto w obrębie Nowego Miasta – dynamicznie rozwijającej części Krakowa, która przyciąga inwestycje o charakterze mieszkaniowym, biznesowym i usługowo-handlowym . W ramach jej rozbudowy powstało tam m.in. Krakowskie Centrum Komunikacyjne, Galeria Krakowska, czterogwiazdkowy hotel oraz biurowce i apartamentowce. Do bezpośredniego sąsiedztwa działki należy też Dworzec Główny, kompleks Uniwersytetu Ekonomicznego, Muzeum Armii Krajowej oraz nowo powstające osiedle wielorodzinne z usługami towarzyszącymi. Dzięki takiemu usytuowaniu nieruchomość może być wykorzystana pod zabudowę mieszkaniową i komercyjno-usługową.

Kraków, ul. Rakowicka
Autor: Agencja Mienia Wojskowego Kraków, ul. Rakowicka

Zgodnie z istniejącym Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego działka oznaczona jest jako tereny centrum miejskiego – Nowe Centrum. Obecny stan zagospodarowania tego terenu, w połączeniu z atutami samej nieruchomości daje szansę na stworzenie w samym centrum Krakowa zabudowy o charakterze wielkomiejskim, zgodnej z tradycjami urbanistycznymi miasta. Przewidywany termin przetargu to marzec bieżącego roku.

Mochnaczka (Krynica): 10 działek

Jeszcze w lutym br. pod młotek trafi dziewięć działek usytuowanych w miejscowości Mochnaczka, w odległości niespełna 2,5 km od jednego z najbardziej znanych górskich kurortów w kraju - Krynicy. W pobliżu nieruchomości przebiega droga, która zapewnia dogodne połączenie komunikacyjne z Krakowem i Nowym Sączem. Łączna powierzchnia terenu to 6 ha, które zostało podzielone na cztery pozycje przetargowe, o wielkości od ponad 0,8 ha do prawie 1,8 ha. Ich cena wywoławcza waha się od 315 tys. zł do 1 mln 170 tys. zł.

Krynica - Mochnaczka
Autor: Agencia Mienia Wojskowego Krynica - Mochnaczka

Obok walorów krajobrazowych i doskonałych warunków do uprawiania turystyki letniej i zimowej, jej największym atutem jest aktualny plan zagospodarowania przestrzennego. Na jego podstawie część nieruchomości usytuowana jest między innymi w obszarze zabudowanym i wskazanym pod inwestycje w strefie wielofunkcyjnej zabudowy mieszkaniowej, usług publicznych i komercyjnych, transportu oraz infrastruktury technicznej.

14 działek w Nowym Targu

Potencjalnych kontrahentów powinien zainteresować również kompleks 14 działek o łącznej powierzchni 2,6 ha w Nowym Targu przy ul. Wojsk Ochrony Pogranicza i Sybiraków. Nieruchomość spełniająca kiedyś funkcje koszarowe usytuowana jest w strefie miejskiej, w odległości ok. 1600 m od ścisłego centrum Nowego Targu. Sąsiedztwo stanowi dworzec PKP, zabudowa mieszkaniowa, stadion sportowy oraz budynki o charakterze magazynowym i handlowym. Działki mają dobre połączenie komunikacyjne zarówno z centrum miasta, jak i biegnącą w kierunku Krakowa „Zakopianką” (droga krajowa nr 47).

Nowy Targ, ul. Wojsk Ochrony Pogranicza i Sybiraków
Autor: Agencja Mienia Wojskowego Nowy Targ, ul. Wojsk Ochrony Pogranicza i Sybiraków

Na terenie kompleksu znajduje się bogata infrastruktura wewnętrzna taka jak place, chodniki czy drogi. W projekcie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego nieruchomość położona jest na terenach oznaczonych jako „UC” – tereny usług komercyjnych, na których dopuszcza się lokalizację handlowego obiektu sprzedażowego o pow. powyżej 2000 m2, „MN” – tereny przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną o niskiej intensywności oraz w części „US” – teren pod lokalizację obiektów sportowo-rekreacyjnych.

Pawilon w Kielcach, klub w Jarosławiu, działki w Przemyślu

Przyglądając się nowej ofercie Oddziału Terenowego AMW w Krakowie warto też wspomnieć o nieruchomościach położonych poza granicami woj. małopolskiego. Na przetargach będzie może nabyć m.in. pawilon handlowy z wydzielonymi lokalami użytkowymi w Kielcach, dawny klub garnizonowy w Jarosławiu przy. ul. Grunwaldzkiej, a także działki w Przemyślu przy ul. Leszczyńskiego, gdzie na inwestora czeka prawie 3,5 ha zabudowanego terenu, na który składają się cztery pozycje przetargowe.

Nowych właścicieli przemyskich nieruchomości poznamy 9 marca 2011 r. Za najdroższą działkę trzeba będzie zapłacić co najmniej 1 mln 557 tys. zł, a za najtańszą ponad 648 tys. zł. W 2010 roku część nieruchomości przy ul. Leszczyńskiego trafiła już w ręce jednej z największych firm deweloperskich w południowo-wschodniej Polsce - lubelskiej spółki Wikana S.A. Na kupionych przez nią terenach powstanie nowoczesne osiedle mieszkaniowe z kompleksem usługowym o powierzchni 15 tys. m2.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej