Koreańskie inwestycje pod Wrocławiem otrzymają wsparcie

2007-05-24 16:07

18 lipca 2006 roku Komisja Europejska zatwierdziła pomoc publiczną w wysokości 200 mln euro dla LG Philips i jego poddostawców, którzy lokują swoje fabryki na Dolnym Śląsku.

W październiku 2005 roku rząd polski i LG Philips podpisali umowę o pomocy publicznej wartej 200 mln zł. 18 lipca 2006 roku zatwierdziła ją Komisja Europejska. Gdyby tego nie zrobiła, mogłaby zastopować największą inwestycję w historii Polski. Umowa przewiduje, że przez sześć lat państwo z budżetu będzie zwracać w gotówce część kosztów zatrudnienia pracowników w LG Philips i u jego poddostawców. Poza tym koreańskie firmy będą miały prawo do dotacji, zwolnień podatkowych i różnego rodzaju ulg. Jeżeli koncerny nie będą spełniały pewnych wymagań, to będą musiały oddać pieniądze do kasy państwa.
Wśród koncernów, które dostaną wsparcie są: LG Philips, LG Innotec Poland, LG Chełm Poland, Ohsung Display Poland, Heesung Electronics Poland, Dongyang Electronics oraz Lucky SMT Poland.
W zamian za pomoc powyższe koncerny zainwestują w gminie Kobierzyce około 850 mln euro i zatrudnią ponad 13 tys. ludzi. Dzięki temu przedsięwzięciu Dolny Śląsk będzie jednym z najważniejszych regionów w Europie, gdzie produkowany będzie nowoczesny sprzęt.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej