Kopalnia JSW zmienia zasady sprzedaży. Tylko 2 tony węgla z kopalni na gospodarstwo domowe

2022-10-17 14:02
Cena węgla 2023
Autor: getty images Cena węgla kamiennego w Europie jest najniższa od 13 miesięcy

Kopalnia JSW, która zajmuje się sprzedażą węgla sortymentu Orzech dla odbiorców indywidualnych, zmniejsza limit na zakup węgla. Od 17 października można kupić tylko 2 tony węgla. Jastrzębska Spółka Węglowa dalej też wstrzymuje wydawanie numerków na węgiel - do czasu rozładowania kolejki. Jak teraz można kupić węgiel w JSW?

JSW specjalizuje się w węglu koksowym dla przemysłu stalowego i nie prowadziła wcześniej sprzedaży węgla opałowego. To się jednak zmieniło z uwagi na trudności, jakie w zakupie węgla mają gospodarstwa domowe.

Jastrzębska Spółka Węglowa od połowy sierpnia rozpoczęła produkcję i sprzedaż węgla sortymentu Orzech, który nadaje się do paleniach w piecach domowych. W dodatku, kopalnia Budryk w Ornontowicach należąca do JSW, bo właśnie za pośrednictwem tej kopalni spółka realizuje sprzedaż węgla, oferuje węgiel w atrakcyjnych cenach, niższych niż np. PGG.

Jak kupić węgiel w JSW?

Węgiel można kupić bezpośrednio w kopalni Budryk w Ornontowicach. Jastrzębska Spółka Węglowa nie prowadzi sprzedaży internetowej, nie przyjmuje też zamówień na zakup węgla. Nie ma też w ofercie ekogroszku. Jednej osobie przysługuje zakup 2 ton węgla - do tej pory można było kupić 3 tony węgla.

Węgiel można kupić od 6:30 do 14:30. Sprzedaż prowadzona jest tylko w oparciu o bieżącą produkcję, tj. do 180 ton na dobę.

Kopalnia Budryk nie wydaje też już numerków. JSW poinformowała, że wydano ponad 3 tys. numerków, a tylko w ostatnim tygodniu wydano ich ponad 1 tys. i w związku z tym czas oczekiwania na odbiór węgla wydłużył się do końca grudnia 2022 r.

JSW podała też, że po obsłużeniu klientów z wydanymi już numerkami, kopalnia powróci do ich wydawania.

Jeśli chcemy kupić węgiel dla kogoś innego, np. sąsiada, rodziców, potrzebne będzie pełnomocnictwo. Chodzi o podpis pod oświadczeniem potwierdzającym nabycie i przeznaczenie węgla. Druki pełnomocnictw dostępne są na stronie internetowej spółki: www.jsw.pl/dla-kontrahentow/cennik-wegla.

Zakup węgla w JSW

Do kopalni Budryk w Ornontowicach należy przyjechać własnym transportem i ustawić się w kolejce przed bramą wjazdową. Następnie trzeba złożyć dokument potwierdzający, że pod wskazanym adresem znajduje się odpowiednie źródło spalania na węgiel. Kolejny krok to załadunek węgla - samochód wjeżdża na wagę, gdzie wydawane są dokumenty i przechodzi do płatności. Należy zaznaczyć, że w kasie przyjmowana jest wyłącznie gotówka.

Ceny węgla JSW

Jedynym węglem JSW, który nadaje się do spalania w piecach domowych jest węgiel sortymentu Orzech. Spółka podkreśla, że jest to węgiel o niskiej zawartości popiołu i siarki, lecz o dużej spiekalności, co wyklucza jego zastosowanie jako paliwa zamiennego w stosunku do ekogroszków.

Jego cena w kopalni KWK Budryk wynosi 1476 zł za tonę.

Pamiętajmy, że od 17 sierpnia można złożyć wniosek o dodatek węglowy - aktualny wzór wniosku do pobrania.

Może zainteresuje Cię także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej