Wniosek o dopłatę do węgla 2022 - jak i gdzie składać wniosek o dopłatę do węgla? Instrukcja krok po kroku

2022-08-20 15:33
Wniosek o dopłatę do węgla 2022
Autor: Getty Images Wniosek o dopłatę do węgla 2022 - jak złożyć online? Gdzie składać wniosek o dopłatę do węgla? W artykule dokładna instrukcja

Wniosek o dopłatę do węgla 2022 można już złożyć. 3 tysiące złotych dodatku węglowego należy się wszystkim gospodarstwom domowym, które ogrzewają się węglem kamiennym. W artykule wzór wniosku o dopłatę do węgla do pobrania oraz dokładna instrukcja jak, gdzie i kiedy złożyć wniosek, aby dostać 3000 zł. Kiedy wypłata pieniędzy w ramach dopłaty do węgla?

Spis treści

 1. Od kiedy można składać wniosek o dopłatę do węgla 2022?
 2. Kto może złożyć wniosek o dopłatę do węgla?
 3. Gdzie składać wniosek o dopłatę do węgla?
 4. Jak złożyć wniosek o dopłatę do węgla?
 5. Wzór wniosku o dopłaty do węgla 2022 do pobrania
 6. Jak wypełnić wniosek o dopłaty do węgla - instrukcja krok po kroku
 7. Do kiedy można złożyć wniosek o dopłatę do węgla?
 8. Jak dowiemy się o przyznaniu dopłaty do węgla?
 9. Kiedy wypłata dopłaty do węgla?

Od kiedy można składać wniosek o dopłatę do węgla 2022?

Wniosek o dopłatę do węgla można złożyć od 17 sierpnia 2022.

Kto może złożyć wniosek o dopłatę do węgla?

Wniosek o dopłatę do węgla może złożyć jedna osoba z danego gospodarstwa domowego, w którym głównym źródłem ogrzewania jest węgiel (świadczenie w wysokości 3000 zł przysługuje jednorazowo na jedno gospodarstwo domowe, niezależnie od ilości członków). Wypłatę pieniędzy dostanie osoba, która złoży wniosek jako pierwsza spośród osób zamieszkujących gospodarstwo .

Gdzie składać wniosek o dopłatę do węgla?

Wnioski można składać we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania urzędzie gminy lub miasta.

Jak złożyć wniosek o dopłatę do węgla?

 • Osobiście - aktualne wzory pisma mają być dostępne dla zainteresowanych w urzędzie gminy lub miasta. Można go złożyć osobiście, wypełniając na miejscu.
 • Za pomocą poczty - należy pobrać wzór pisma dostępny TUTAJ. Następnie wypełnić wniosek, podpisać i wysłać pocztą listem poleconym do właściwego urzędu.
 • Online przez e-PUAP - należy zalogować się do portalu ePUAP, następnie wybrać z katalogu spraw: „Pismo ogólne do podmiotu publicznego”. Wybrać adres odpowiedniego urzędu, rodzaj pisma, załączyć wniosek, podpisać go elektronicznie i wysłać.

Poniżej instrukcja jak założyć profil zaufany i złożyć podpis elektroniczny.

Wzór wniosku o dopłaty do węgla 2022 do pobrania

Wzór wniosku o dopłaty do węgla tzw. dodatek węglowy został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji 16 sierpnia 2022. Wniosek jest ujednolicony dla całej Polski.

Pobierz aktualny wzór wniosku o dopłaty do węgla

Wnioski mają być dostępne również w gminach oraz w sieci.

Jak wypełnić wniosek o dopłaty do węgla - instrukcja krok po kroku

Wypełnienie wniosku jest łatwe:

 • W pierwszej kolejności wpisujemy informację do kogo kierujemy wniosek, a więc trzeba podać, czy będzie to wójt, burmistrz lub prezydent miasta, zgodnie z naszym miejscem zamieszkania.
 • Drugi krok to imię i nazwisko, obywatelstwo, PESEL lub numer dokumentu stwierdzającego tożsamość, adres zamieszkania oraz numer telefonu lub adres mailowy.
 • Następnie do wniosku trzeba załączyć oświadczenie, w którym należy podać dane członków gospodarstwa domowego wnioskodawcy oraz informację dotyczącą źródeł ogrzewania na paliwo stałe.
 • Kolejny krok to zaznaczenie w formularzu jednego, głównego źródła ogrzewania węglowego, np. kocioł na paliwo stałe, koza czy piec kaflowy.
 • Na koniec podpisujemy oświadczenie o tym, że podane w formularzu dane są prawdziwe.

Do kiedy można złożyć wniosek o dopłatę do węgla?

Wniosek o dopłatę do węgla można złożyć do 30 listopada 2022.

Ważne - wniosku nie złożysz bez deklaracji CEEB

Pamiętajmy - wskazane przez nas źródło ogrzewania powinno być wcześniej zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (deklaracja CEEB). Będzie to weryfikowane przez gminę na etapie rozpatrywania wniosku. Informacje przedstawione we wniosku o wypłatę dodatku węglowego składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej. Za fałszywe oświadczenie grozi mandat w wysokości do kilku tysięcy złotych.

Deklaracja CEEB - jak złożyć?

Jak dowiemy się o przyznaniu dopłaty do węgla?

Informację o przyznaniu dodatku otrzymamy bezpośrednio w urzędzie gminy lub miasta albo mailowo (jeśli podamy adres we wniosku).

Kiedy wypłata dopłaty do węgla?

Pierwsze wypłaty dodatku węglowego dla tych, którzy złożą wnioski jeszcze w sierpniu, będą realizowane we wrześniu 2022. Gmina ma maksymalnie miesiąc (30 dni) na wypłatę przyznanego świadczenia. Pieniądze trafią na konto wnioskującego (konieczne podanie numeru konta we wniosku) lub też będą wypłacane w gotówce do ręki w urzędzie miasta czy gminy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej