Konkurs na projekt architektoniczny termomodernizacji domu

2007-05-21 13:37

Celem przedsięwzięcia "Energooszczędna modernizacja z Rockwool" jest stworzenie koncepcji architektonicznej termomodernizacji jednego z dwóch wybranych przez firmę domów jednorodzinnych w Zielonej Górze. Inicjatywa ma również za zadanie promocję interesujących projektów architektonicznych energooszczędnych budynków mieszkalnych.

Konkurs ma charakter ogólnopolski i skierowany jest do studentów architektury i budownictwa. Architektoniczne projekty termomodernizacji domu jednorodzinnego można zgłaszać od 29 marca do 16 maja 2007 roku.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Rockwool Polska. Jak podkreśla prezes zarządu firmy, Andrzej Kielar, w Polsce na temat efektywności energetycznej budynków wciąż mówi się niewiele. - Dlatego chcielibyśmy podzielić się swoją wiedzą z przyszłymi architektami i wykonawcami domów oraz zwrócić ich uwagę na zasadność projektowania budynków o wysokim standardzie energetycznym - mówi Kielar.

Do zadań uczestników konkursu będzie należało opracowanie projektu obejmującego: modernizację elewacji, optymalizację ocieplenia i przegród budowlanych z uwzględnieniem mostków termicznych i ewentualną wymianę okien. W ramach projektu będą dopuszczalne zmiany w konstrukcji dachu, detali architektonicznych (takich jak barierki czy murki), strefy wejściowej oraz podziału stolarki okiennej o drzwiowej, nie można natomiast wprowadzać zmian wnętrza oraz wielkości otworów okiennych.

W skład jury konkursu wejdą specjaliści w dziedzinie efektywności energetycznej budynków z Dolnośląskiej Agencji Energii i Środowiska, Lubuskiej Okręgowej Izby Architektów, Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego oraz Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Ich ocenie będą podlegały następujące aspekty zgłoszonych prac: efektywność inwestycji, estetyka elewacji, a także prawidłowość zastosowanych rozwiązań budowlanych.

- Mamy nadzieję, że dzięki konkursowi uda nam się zwrócić uwagę właścicieli typowych domów wybudowanych w latach 60-80-tych na problem wysokiego zużycia energii oraz wskazać im możliwości i korzyści wynikające z odpowiednio przeprowadzonej termomodernizacji - dodaje Andrzej Kielar.

Patronat nad inicjatywą objęły: Dolnośląska Agencja Energii i Środowiska, Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego oraz Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej.

Dodatkowe informacje można uzyskać na stronie www.modernizacja.rockwool.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej