Konkurs na projekt architektoniczny termomodernizacji domu

2007-05-21 13:37

Celem przedsięwzięcia "Energooszczędna modernizacja z Rockwool" jest stworzenie koncepcji architektonicznej termomodernizacji jednego z dwóch wybranych przez firmę domów jednorodzinnych w Zielonej Górze. Inicjatywa ma również za zadanie promocję interesujących projektów architektonicznych energooszczędnych budynków mieszkalnych.

Konkurs ma charakter ogólnopolski i skierowany jest do studentów architektury i budownictwa. Architektoniczne projekty termomodernizacji domu jednorodzinnego można zgłaszać od 29 marca do 16 maja 2007 roku.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Rockwool Polska. Jak podkreśla prezes zarządu firmy, Andrzej Kielar, w Polsce na temat efektywności energetycznej budynków wciąż mówi się niewiele. - Dlatego chcielibyśmy podzielić się swoją wiedzą z przyszłymi architektami i wykonawcami domów oraz zwrócić ich uwagę na zasadność projektowania budynków o wysokim standardzie energetycznym - mówi Kielar.

Do zadań uczestników konkursu będzie należało opracowanie projektu obejmującego: modernizację elewacji, optymalizację ocieplenia i przegród budowlanych z uwzględnieniem mostków termicznych i ewentualną wymianę okien. W ramach projektu będą dopuszczalne zmiany w konstrukcji dachu, detali architektonicznych (takich jak barierki czy murki), strefy wejściowej oraz podziału stolarki okiennej o drzwiowej, nie można natomiast wprowadzać zmian wnętrza oraz wielkości otworów okiennych.

W skład jury konkursu wejdą specjaliści w dziedzinie efektywności energetycznej budynków z Dolnośląskiej Agencji Energii i Środowiska, Lubuskiej Okręgowej Izby Architektów, Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego oraz Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Ich ocenie będą podlegały następujące aspekty zgłoszonych prac: efektywność inwestycji, estetyka elewacji, a także prawidłowość zastosowanych rozwiązań budowlanych.

- Mamy nadzieję, że dzięki konkursowi uda nam się zwrócić uwagę właścicieli typowych domów wybudowanych w latach 60-80-tych na problem wysokiego zużycia energii oraz wskazać im możliwości i korzyści wynikające z odpowiednio przeprowadzonej termomodernizacji - dodaje Andrzej Kielar.

Patronat nad inicjatywą objęły: Dolnośląska Agencja Energii i Środowiska, Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego oraz Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej.

Dodatkowe informacje można uzyskać na stronie www.modernizacja.rockwool.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej