Kolejny przetarg na A2 jeszcze w marcu

2009-03-03 12:10
Kolejny przetarg na A2 jeszcze w marcu
Autor: UM Warszawa

Niepowodzeniem zakończyły się negocjacje w sprawie budowy odcinka autostrady A2 Stryków-Konotopa. W drugiej połowie marca zostanie ogłoszony nowy przetarg na budowę tego docinka.

- Wyczerpały się możliwości negocjacyjne z dwiema firmami, które ubiegały się o budowę tego docinka autostrady. Proponowane przez nie warunki finansowe były niekorzystne. Mogłyby spowodować wzrost opłat dla kierowców za przejazd tym odcinkiem A2 - wyjaśnia rzecznik prasowy resortu infrastruktury Mikołaj Karpiński.

Pierwotnie budowa odcinka miała być prowadzona w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Ubiegały się o to dwie firmy: Autostrada Mazowsze SA i Autostrada Południe SA. Po analizie ofert firm biorących udział w negocjacjach oraz zapoznaniu się z rekomendacją Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, minister infrastruktury podjął decyzję o budowie 91-kilometrowego odcinka autostrady A2 Łódź – Warszawa (Stryków - Konotopa) w systemie Projektuj i Buduj. Oznacza to, że koszty finansowania budowy pokryje skarb państwa, a Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) będzie odpowiedzialna za przeprowadzenie przetargu. Do dalszych prac nad budową zostanie wykorzystana dokumentacja techniczna, która była przygotowana na potrzeby budowy w ramach PPP.
Decyzja ta została podjęta po całkowitym wyczerpaniu możliwości negocjacyjnych z firmami uczestniczącymi w przetargu. Warunki finansowe proponowane przez firmy nie zabezpieczały interesu publicznego i mogłyby spowodować wzrost opłat dla kierowców za przejazd tym odcinkiem A2.

Na polecenie ministra infrastruktury, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podjęła prace konieczne do jak najszybszego rozpoczęcia budowy. W pracach wykorzystana zostanie, przygotowana dla systemu PPP, dokumentacja techniczna, dzięki czemu przetarg zostanie ogłoszony w drugiej połowie marca, a podpisanie umowy nastąpi we wrześniu bieżącego roku. Autostradą A2 pomiędzy Łodzią a Warszawą kierowcy będą mogli przejechać na EURO 2012.

Obecnie autostrada A2 liczy 253,9 km i łączy Łódź z Nowym Tomyślem (Wielkopolskie), na odcinku od Konina do Nowego Tomyśla jest płatna. Odcinek Stryków-Konotopa liczy 180,5 km.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej