KLIMATOLUBNI

2009-11-30 11:31
Ministerstwo Środowiska
Autor: Min. Środowiska

Emisja CO2 i zużycie wody przez gospodarstwa domowe na tle innych sektorów ekonomii w Polsce są ogromne. Za ten wynik odpowiada każdy z nas poprzez zwykłe, codzienne nawyki. Gdyby każdy nauczył się oszczędzać prąd, wodę czy energię cieplną, stan środowiska naturalnego w naszym kraju z pewnością zmieniłby się na lepszy. Stąd pomysł organizacji ogólnopolskiej inicjatywy społecznej "klimatolubni", której celem jest zaktywizowanie Polaków do czynnego uczestnictwa w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym.

Akcja jest organizowana w ramach kampanii edukacyjnej Ministerstwa Środowiska “Zmień nawyki na dobre. Zmień klimat na lepszy”. Pierwszym “Klimatolubnym” RP, który zadeklarował się działać na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu na co dzień jest Janusz Zaleski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, Główny Konserwator Przyrody, który aktywował swoje konto na portalu społecznościowym www.klimatolubni.pl. Deklaracja klimatolubnego zawiera postulaty, które od dawna są już głoszone przez wiele organizacji, dla których edukowanie w zakresie zmian klimatu jest ważne. Aktywizacja konta na www.klimatolubni.pl następuje po podpisaniu deklaracji klimatolubnego, w myśl której każdy członek inicjatywy deklaruje się przez najbliższe dwa miesiące przestrzegać dekalogu klimatolubnego, co jest równoznaczne z stosowaniem się do zasad ekologicznego stylu życia.

Jednym z kluczowych tematów poruszanych w ramach inicjatywy jest potrzeba oszczędzanie wody. Choć dla Europejczyków swobodny dostęp do wody jest czymś naturalnym i oczywistym, faktem jest, że aż 2,5 mld ludzi na świecie nie ma wystarczająco dobrych warunków sanitarnych do życia. Trzeba także zaznaczyć, że Polska już obecnie boryka się z niedoborami wody. Ponieważ w ciągu ostatnich 50 lat zapotrzebowanie na wodę wzrosło ponad trzykrotnie, szacuje się, że w ciągu następnych dwudziestu lat, aż połowa ludności na świecie będzie żyła w regionach z niedoborem wody. By ograniczyć codzienne zużycie wody, wystarczy zakręcać kran podczas mycia zębów lub brać krótki prysznic zamiast kąpieli.

Kolejną kwestią jest potrzeba oszczędzanie energii elektrycznej. Wraz ze wzrostem zamożności społeczeństwa zużycie energii elektrycznej przez gospodarstwa domowe w Polsce rośnie w nieprawdopodobnie szybkim tempie, co odpowiednio przyczynia się do wzrostu emisji CO2. Wbrew pozorom, aby zmienić ten stan rzeczy, nie trzeba zrezygnować z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Wystarczy zmienić żarówki na energooszczędne, wyłączać światło w pokojach, w których akurat nikt nie przebywa, czy nie zapominać o przejściu z trybu “standby” na “off” z nieużywanych sprzętów elektronicznych.

Dzięki internetowej formule społeczności, każdy pozytywnie zakręcony na zielono, może podzielić się swoimi sposobami na praktykowanie ekologicznego stylu życia bez ponoszenia dodatkowych kosztów osobowych, czy tym bardziej finansowych. W ramach inicjatywy planowane jest przeprowadzenie happeningów ekologicznych nie tylko online, ale i “w realu”. Pomimo tego, że inicjatywa jest pomyślana jako dwumiesięczna akcja, organizatorzy mają nadzieję, że poprzez bezpośrednią interakcję i ciekawą formę edukacji, mieszkańcom Polskim wartości promowane przez “klimatolubnych ” wejdą w krew, urzeczywistniając hasło kampanii - "Zmień nawyki na dobre. Zmień klimat na lepszy."

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej