Już w grudniu odprawa na nowoczesnym terminalu

2007-05-23 18:54

Wreszcie po długich miesiącach negocjacji przedsiębiorstwo Porty Lotnicze porozumiało się z wykonawcą terminalu - polsko-hiszpańskim konsorcjum Ferrovial, Budimex, Lamela. Według ustaleń nowy terminal na Okęciu otwarty zostanie dla pasażerów w grudniu 2006 roku. Natomiast pod koniec 2007 roku planowane jest zakończenie wszystkich prac.

Efektem porozumienia jest również 6 mln dolarów kary dla wykonawcy za półtoraroczne opóźnienie w pracach. Konsorcjum otrzyma jednak o prawie 50 mln dolarów więcej na dodatkowe prace. W pierwotnych założeniach Porty Lotnicze przeznaczały na terminal 198 mln dolarów, obecnie zdecydowały się zapłacić 247 mln dolarów. Według nowych planów terminal ma być bowiem większy.

Zmieni się wiele. W grudniu ma być oddana hala przylotów, która się znajdzie na parterze. Znacznie większa, bo z 61 stanowiskami do odpraw, hala odlotów będzie oddana do dyspozycji podróżujących w maju 2007 roku. Podobnie jak fragment nowego pirsu, w którym pasażerowie będą po odprawie czekać na lot. Wtedy to właśnie do wielu samolotów podróżujący przestaną być dowożeni przez autobusy, tylko będą wchodzić przez rękawy. Przylatujący natomiast będą korzystali z ruchomych chodników.

Prace potrwają do końca listopada 2007 roku. Ich efektem ma być 800-metrowy pirs z 27 rękawami. Nowy terminal ma obsługiwać 12 mln pasażerów rocznie. Dla porównania, szacuje się, że w tym roku przez Okęcie przewinie się około 8 mln podróżujących.

Foto: Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej