Już w grudniu odprawa na nowoczesnym terminalu

2007-05-23 18:54

Wreszcie po długich miesiącach negocjacji przedsiębiorstwo Porty Lotnicze porozumiało się z wykonawcą terminalu - polsko-hiszpańskim konsorcjum Ferrovial, Budimex, Lamela. Według ustaleń nowy terminal na Okęciu otwarty zostanie dla pasażerów w grudniu 2006 roku. Natomiast pod koniec 2007 roku planowane jest zakończenie wszystkich prac.

Efektem porozumienia jest również 6 mln dolarów kary dla wykonawcy za półtoraroczne opóźnienie w pracach. Konsorcjum otrzyma jednak o prawie 50 mln dolarów więcej na dodatkowe prace. W pierwotnych założeniach Porty Lotnicze przeznaczały na terminal 198 mln dolarów, obecnie zdecydowały się zapłacić 247 mln dolarów. Według nowych planów terminal ma być bowiem większy.

Zmieni się wiele. W grudniu ma być oddana hala przylotów, która się znajdzie na parterze. Znacznie większa, bo z 61 stanowiskami do odpraw, hala odlotów będzie oddana do dyspozycji podróżujących w maju 2007 roku. Podobnie jak fragment nowego pirsu, w którym pasażerowie będą po odprawie czekać na lot. Wtedy to właśnie do wielu samolotów podróżujący przestaną być dowożeni przez autobusy, tylko będą wchodzić przez rękawy. Przylatujący natomiast będą korzystali z ruchomych chodników.

Prace potrwają do końca listopada 2007 roku. Ich efektem ma być 800-metrowy pirs z 27 rękawami. Nowy terminal ma obsługiwać 12 mln pasażerów rocznie. Dla porównania, szacuje się, że w tym roku przez Okęcie przewinie się około 8 mln podróżujących.

Foto: Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej