Joan Gaspar gościem II edycji Projektu Dizajn

2009-10-05 8:00
projekt dizajn
Autor: ROCA Poska

W listopadzie rusza kolejna druga edycja spotkań architektów, dizajnerów, projektantów wnętrz i studentów kierunków artystycznych ze znanymi projektantami. Organizatorem wydarzenia jest firma ROCA Polska.

Ideą projektu jest zaproszenie do rozmowy na temat kondycji współczesnego dizajnu i architektury oraz ich roli we współczesnym świecie, a także związku projektowania z biznesem, sztuką i modą. Zaproszeni goście prezentują swój dorobek, dzielą się doświadczeniem i projektowymi fascynacjami. Jest to punkt wyjścia do dyskusji i wielu cennych przemyśleń.

W listopadzie 2008 roku odbyła się pierwsza edycja Projektu Dizajn, której gościem był Ramón Benedito. Spotkania z hiszpańskim dizajnerem odbyły się w Warszawie, Krakowie i Cieszynie, i w każdym z tych miast cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.

Tegoroczna edycja projektu odbędzie się w dwóch miastach: 19 listopada w Warszawie (Instytut Wzornictwa Przemyslowego) i 20 listopada w Krakowie (Auditorium Maximum). Wykład w obu miastach poprowadzi gość - Joan Gaspar. Odbędzie się również wystawa prac zaproszonego projektanta.

W trakcie wykładu „Od pomysłu do projektu” Joan Gaspar w praktyczny sposób przedstawi zagadnienia związane z projektowaniem użytkowym oraz współpracą biznesową z producentami, wynikające z jego własnych realizacji. Warto przy tym dodać, że Joan Gaspar ma w swoim dorobku projekty przedmiotów z przestrzeni miejskiej, jak również tych zdobiących domowe wnętrza. Dlatego jego wykład będzie skierowany zarówno do architektów, jak i projektantów wnętrz.

Więcej informacji na temat zaplanowanych spotkań można znaleźć na stronie www.projektdizajn.pl gdzie od początku października 2009 roku trwają zapisy na spotkania z Joanem Gasparem. 

Hiszpański dizajn

Joan Gaspar jest cenionym hiszpańskim dizajnerem o bogatym dorobku. Współpracuje z wieloma firmami, a od 2002 roku prowadzi własne, profesjonalne biuro projektowe zajmujące się dizajnem przemysłowym. Jest także jednym z wykładowców szkoły Eina w Barcelonie, kształcącej kolejne pokolenia młodych dizajnerów.

Styl Joana Gaspara można określić jako minimalistyczny i oszczędny, ale zarazem wyrazisty. Dorobek Hiszpana obejmuje zarówno oświetlenie, meble, ceramikę łazienkową, elementy przestrzeni miejskiej, jak i przedmioty domowego użytku. Do jego najciekawszych prac należą z pewnością projekty z obszaru oświetlenia, różnego rodzaju lampy, którymi Joan Gaspar zaczął zajmować się już w 1988 roku. Za serię Atlas (dla firmy Marset Iluminación) otrzymał prestiżową nagrodę – Srebrną Deltę. Został wyróżniony także nagrodami FAD, w 2000 roku zdobył pierwszą nagrodę w międzynarodowym konkursie z okazji targów mebli w Walencji (el Concurso Internacional de la Feria del Mueble de Valencia), a jego prace były prezentowane w wielu tytułach – zarówno krajowych, jak i międzynarodowych – w tym w katalogu „SPOON” wydawnictwa Phaidon, prezentującego najciekawsze prace z dziedziny wzornictwa przemysłowego.

Joan Gaspar
Autor: Roca Polska
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej