Jest projektant Stadionu Narodowego

2007-11-29 19:01

Zgodnie z przyjętym harmonogramem, do końca listopada 2007 miała zostać wybrana pracowania projektowa, która, jak to nazywają w branży, narysuje projekt Stadionu Narodowego. I stało się - Mirosław Drzewiecki, minister Sportu i Turystyki ogłosił, że będzie to JSK Architekci, niemieckie konsorcjum ze sporym doświadczeniem w projektowaniu obiektów piłkarskich

W zasadzie, teraz rozpoczyna się prawdziwa walka z czasem. Na negocjacje warunków umowy minister wyznaczył 10 dni. Jak zostanie ona podpisana, JSK będzie mogło zacząć projektować. Do tego też czasu być może zakończą się odwierty geologiczne na Stadionie X-lecia i będzie wiadomo, czy nowy obiekt stanie w niecce starego, czy będzie budowany na błoniach obok. Ta pierwsza koncepcja może przyspieszyć prace budowlane, ale na finanse inwestycji nie będzie miała wpływu. Projektu zatem nie ma, ale wiadomo na pewno, że "przy budowie stadionu nie zostaną zastosowane żadne kosmiczne technologie, bo one oznaczają kosmiczne pieniądze". Prace projektowe mają potrwać do połowy roku 2008, potem potrzeba kilku miesięcy (może nawet pół roku) na przetarg i wybór wykonawcy. Intensywne prace budowlane powinny rozpocząć się na wiosnę 2009. I jak UEFA przedłuży nam termin - to będzie dobrze, jak będziemy gotowi na połowę roku 2011. Tyle teoria, na razie mamy do czynienia z praktyką. Możemy też popatrzeć na wizję Stadionu Narodowego, którą na dzisiaj mają architekci z JSK.
Firma ma spore doświadczenie z obiektami stadionowym i piłkarskimi - przede wszystkim w  Niemczech, ale też w Chinach i Dubaju oraz w Polsce - projekt stadionu warszawskeij "Legii" i wrocławskiego srtadionu na EURO. 
Przypomnijmy jeszcze, że z finałowej rywalizacji o projekt Stadionu Narodowego odpadły dwie firmy - do końca niemal faworyt, czyli polska firma APA KA (Kuryłowicz & Associates, której minusem okazał się brak stadionowego doświadczenia i zagranicznego kapitału) oraz najbardziej renomowany na świecie projektant stadionów HOK Sport (zbyt rutynowo podeszli do rywalizacji).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej