Jak budować energooszczędnie

2008-07-31 12:37
Trinity Park II
Autor: PUBLINK A Public Relations Agency Trinity Park II w Warszawie oddano do użytku w 2007 roku

Dzięki współpracy grupy doradczej Reynaers Consult® z architektami, w Polsce powstało już kilkaset realizacji. Do najbardziej spektakularnych należą: Lipowy Business Park, Trinity Park II oraz biurowiec Ghelamco w Warszawie. Firma Reynaers Aluminium dostarcza systemy aluminiowe do obiektów, m.in. fasady, okna, drzwi, ogrody zimowe, żaluzje.

Dział, który przekształcił się w międzynarodową grupę ekspercką Reynaers Consult®, powstał w 1996 roku. Firma Reynaers wagę do współpracy z architektami i projektantami przykładała od początku swej działalności, czyli od 1965 roku. Zadaniem grupy, poza współpracą, stało się promowanie nowoczesnych rozwiązań z aluminium.

Efektem jest dziś wiele inwestycji typu hale lotnisk, obiekty sportowe, centra handlowe, biurowce, prywatne rezydencje czy starsze budynki, które poddano renowacji. Renaers Consult® pomaga np. w interpretacji przepisów i norm związanych z wydajnością energetyczną budynków, proponuje też systemy najbardziej oszczędne i wydajne dla danej inwestycji. Firma gwarantuje szybką pomoc w rozwiązywaniu problemów natury zarówno technicznej, jak i handlowej. Przykładem są specjalne systemy profili, stworzone na potrzeby podwójnej fasady 320-metrowej wieży Sport City Tower w Doha w Katarze. Projekt konstrukcji bazuje na zakrzywionej powłoce dwóch szklano-aluminiowych fasad - zewnętrznej i wewnętrznej, zbudowanych wokół centralnej betonowej wieży. Nad projektem połączenia słupowo-ryglowych ścian z systemem fasady elementowej pracowano szesnaście miesięcy. W tym czasie przetestowano go, miała też miejsce produkcja i montaż.

W Polsce Reynaers jest obecny od 1990 roku. Centrum szkoleniowo-badawcze znajduje się w Piasecznie pod Warszawą, a szybkie testowanie nowych rozwiązań umożliwia komora badawcza AWW (Air, Wind & Water). Testy przebiegają pod okiem przedstawiciela notyfikowanej jednostki badawczej. Dotyczą głównie wiatroszczelności, wodoszczelności i trwałości systemów. Reynaers Consult® prowadzi też szkolenia dla projektantów i klientów, a także interaktywny internetowy katalog dla architektów. Serwis www.katalogdlaarchitektow.pl doczekał się już kilka tysięcy użytkowników.

Biorąc pod uwagę, że właśnie powstają rozporządzenia do dyrektywy EPBD, można przypuszczać, że niedługo głównym elementem działalności grupy stanie się opracowywanie parametrów energooszczędności budynków.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej