IV Międzynarodowe Dni Domów Pasywnych

2007-11-07 16:54

W ramach IV Międzynarodowych Dni Domów Pasywnych, w dniach 10-11 listopada 2007 r. zostaną udostępnione do zwiedzania domy pasywne realizowane na całym świecie. Jedyny taki dom w Polsce zostanie zaprezentowany w Smolcu pod Wrocławiem.

Pierwszy w Polsce certyfikowany dom pasywny zostanie udostępniony zwiedzającym w godz. 10-17. Zainteresowani budownictwem energooszczędnym będą mieli okazję spotkać się na miejscu z ekspertami z dziedziny projektowania i realizacji budynków pasywnych oraz uzyskać szczegółowe informacje dotyczące technologii i materiałów zastosowanych w realizacji tego typu projektów.

Wysoce energooszczędny dom w Smolcu (koło Wrocławia) został zrealizowany zgodnie z założeniami Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt - twórców idei pasywności. Projekt wykonało biuro Lipińscy Domy z Wrocławia we współpracy z Instytutem Budynków Pasywnych przy Narodowej Agencji Poszanowania Energii z Warszawy.  Wyjściowym założeniem autorów projektu - architektów Ludwiki i Miłosza Lipińskich - było przystosowanie wytycznych projektowych budownictwa pasywnego do chłodnego polskiego klimatu i wzniesienie domu z materiałów dostępnych na naszym rynku. Dzięki temu można go określić mianem racjonalnego.

Projekt, zrealizowany w Smolcu przy ulicy Cisowej 1, jest domem pokazowym prezentującym materiały i rozwiązania technologiczne charakterystyczne dla budownictwa pasywnego. Jest również miejscem spotkań i tematycznych szkoleń dla firm wykonawczych i inwestorów indywidualnych. To przedsięwzięcie propaguje ideę energooszczędności w naszym kraju - dom zużywa o 84% energii mniej niż budynek ogrzewany w sposób tradycyjny, a roczny koszt wykorzystanej energii wynosi jedynie 450 zł. Wobec tego staje się oczywiste, dlaczego w Europie i na świecie budownictwo pasywne staje się wyznacznikiem kierunku rozwoju architektury.
IV Międzynarodowe Dni Domów Pasywnych organizowane są przez Instytut Domów Pasywnych w Darmstadt.

 

Pierwszy polski dom pasywny
Autor: Biuro Projektowe Lipińscy Domy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej