IV Międzynarodowe Dni Domów Pasywnych

2007-11-07 16:54

W ramach IV Międzynarodowych Dni Domów Pasywnych, w dniach 10-11 listopada 2007 r. zostaną udostępnione do zwiedzania domy pasywne realizowane na całym świecie. Jedyny taki dom w Polsce zostanie zaprezentowany w Smolcu pod Wrocławiem.

Pierwszy w Polsce certyfikowany dom pasywny zostanie udostępniony zwiedzającym w godz. 10-17. Zainteresowani budownictwem energooszczędnym będą mieli okazję spotkać się na miejscu z ekspertami z dziedziny projektowania i realizacji budynków pasywnych oraz uzyskać szczegółowe informacje dotyczące technologii i materiałów zastosowanych w realizacji tego typu projektów.

Wysoce energooszczędny dom w Smolcu (koło Wrocławia) został zrealizowany zgodnie z założeniami Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt - twórców idei pasywności. Projekt wykonało biuro Lipińscy Domy z Wrocławia we współpracy z Instytutem Budynków Pasywnych przy Narodowej Agencji Poszanowania Energii z Warszawy.  Wyjściowym założeniem autorów projektu - architektów Ludwiki i Miłosza Lipińskich - było przystosowanie wytycznych projektowych budownictwa pasywnego do chłodnego polskiego klimatu i wzniesienie domu z materiałów dostępnych na naszym rynku. Dzięki temu można go określić mianem racjonalnego.

Projekt, zrealizowany w Smolcu przy ulicy Cisowej 1, jest domem pokazowym prezentującym materiały i rozwiązania technologiczne charakterystyczne dla budownictwa pasywnego. Jest również miejscem spotkań i tematycznych szkoleń dla firm wykonawczych i inwestorów indywidualnych. To przedsięwzięcie propaguje ideę energooszczędności w naszym kraju - dom zużywa o 84% energii mniej niż budynek ogrzewany w sposób tradycyjny, a roczny koszt wykorzystanej energii wynosi jedynie 450 zł. Wobec tego staje się oczywiste, dlaczego w Europie i na świecie budownictwo pasywne staje się wyznacznikiem kierunku rozwoju architektury.
IV Międzynarodowe Dni Domów Pasywnych organizowane są przez Instytut Domów Pasywnych w Darmstadt.

 

Pierwszy polski dom pasywny
Autor: Biuro Projektowe Lipińscy Domy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej