Inwestycja ciekawa, czyli jaka?

2007-05-21 16:16

"Gazeta Prawna" ogłosiła ranking 10 najciekawszych inwestycji. "Najciekawszych", czyli też jedynych w swoim rodzaju. Każdy z projektów okazuje się wyjątkowy, pod jakimś względem "naj". Inwestycje te nierzadko wyróżniane również były w 2006 roku w architektonicznych konkursach.

Inwestycja ciekawa to inwestycja przykuwająca uwagę, to obiekt położony w niezwykłym otoczeniu, cechujący się niecodzienną architekturą, wyczekiwany. W gronie tych wyjątkowych budynków znalazł się Sea Towers. Obiekt zwrócił uwagę nie tylko swoją unikalną konstrukcją i odważnym usytuowaniem w odległości kilkunastu metrów od brzegów Zatoki Gdańskiej, ale przede wszystkim wspaniałym widokiem rozciągającym się z górnych kondygnacji na Mierzeję Helską. Ten jeden z najwyższych i jednocześnie z najdroższych budynków w Polsce będzie dominował nad miejscową zabudową i zapewni niepowtarzalne widoki na okolicę.

Ale wysokością wyróżnił się również w minionym roku inny ekskluzywny budynek - przy ulicy Złotej 44 w Warszawie. 192 metry, 54 piętra, 251 apartamentów. Obiekt zaprojektował znany architekt, Daniel Libeskind. Prace budowlane mają się rozpocząć już wkrótce - w I kwartale 2007 roku i potrwają ponad dwa lata.

Złota 44 Sea Towers

Za oryginalność "Gazeta Prawna" doceniła firmę Marvipol, która rozpoczęła realizację nowego apartamentowca Prosta Tower. Powstanie tutaj 60 mieszkań o powierzchni od 50 do ponad 300 mkw. Redakcja zwróciła uwagę na szklaną elewację osłaniającą mieszkania i balkony przed miejskim hałasem. Ma on pełnić również rolę ekranu termicznego, chroniąc przed nadmiernym nasłonecznieniem. W Poznaniu za wysokość wyróżniony został budynek Andersia Tower. Hotel będzie miał 102 m wysokości, co sprawi, że będzie najwyższą budowlą w stolicy Wielkopolski.

Jednym z najbardziej wyczekiwanych obiektów 2006 roku były Złote Tarasy. Mieszkańcy stolicy spodziewali się, że ten unikalny kompleks handlowo-biurowo-rozrywkowo zostanie oddany do użytkowania jeszcze w grudniu ubiegłego roku. Tak się jednak nie stało. Walory architektoniczne z jednej strony, z drugiej rozczarowanie - i największe opóźnienie, czyli Złote Tarasy.

Prosta Tower Platinum Towers Rondo 1

Najmodniejszy, największy, najnowocześniejszy - określenia te dotyczą kolejno takich inwestycji, jak łódzkie lofty, Miasteczko Wilanów, Rondo 1. To m.in. te cechy przesądziły o ich wyjątkowości. Ponadto Rondo 1, mieszczące się przy Rondzie ONZ w Warszawie, zostało ostatnio wyróżnione w piątej edycji konkursu organizowanego przez miesięcznik CiJ Journal jako najlepszy projekt biurowy.

W rankingu "Gazety Prawnej" wymieniono także Platinum Towers  przy ulicy Grzybowskiej jako obiekt najbardziej tajemniczy i Galerię Krakowską jako położoną najbliżej Dworca Głównego i w pobliżu Starego Miasta. Obiekt został również nominowany w rankingu CiJ Journal w kategorii najlepsze centrum handlowe.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej