Interaktywne kształcenie inżyniera

2011-02-14 16:24
Inżynier budownictwa - zawód zaufania publicznego
Autor: BOSCH| Pentor Research International S.A.| Polska Izba Inżynierów Budownictwa Inżynier budownictwa - zawód zaufania publicznego

Wydział Mechaniczny Technologiczny Politechniki Śląskiej wspólnie z gliwickim liderem branży high-tech firmą i 3D wdraża innowacyjny system kształcenia studentów. Interaktywne kształcenie inżyniera to pierwszy tak zaawansowany projekt, oparty na przekazywaniu wiedzy z pomocą wirtualnej rzeczywistości.

Wdrażany od stycznia 2010 system "Interaktywne kształcenie inżyniera" to dla Politechniki ogromne wyzwanie, ale i możliwość uczestniczenia w kreowaniu nowych standardów nauczania. Technologia Wirtualnej Rzeczywistości będzie stosowana w trakcie realizacji zajęć, podczas których studenci będą poznawali zasady mechaniki, wytrzymałości materiałów i biomechaniki, zasady konstrukcji i funkcjonowania urządzeń, maszyn i systemów wytwórczych, sposoby ich eksploatacji i automatyzacji, organizacji produkcji i zarządzania, wpływ zastosowania różnych materiałów na ich wytrzymałość, struktury i własności materiałów, procesy fizyczne zachodzące wewnątrz materiałów, obserwując wirtualne interaktywne modele. Projekt zakłada opracowanie nowych, interaktywnych pomocy dydaktycznych, ale również wyposażenie sal Politechniki Śląskiej w zaawansowany sprzęt do projekcji 3D.

To pierwsza zakrojona na tak szeroką skalę, nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami inicjatywa. W obejmujący 26 zadań projekt zaangażowanych jest ponad sto osób - mówi kierownik projektu w Politechnice Śląskiej, prof. dr hab. inż. Bożena Skołud. - Obecnie jesteśmy w trakcie zakończenia etapu analiz. Zakupiony został także sprzęt stacjonarny oraz mobilny. Pierwsze zajęcia z wykorzystaniem trójwymiarowych modeli odbędą się już semestrze letnim bieżącego roku. Dla Politechniki Śląskiej Interaktywne Kształcenie Inżyniera to niezwykła szansa. Projekt nie tylko podniesie jakość kształcenia, ale dzięki wirtualnym modelom naszym studentom łatwiej będzie zrozumieć oraz przyswoić przekazywaną wiedzę. Wierzymy również, że tak atrakcyjny program kształcenia zyska uznanie wśród kandydatów na studia – dodaje prof. dr hab. inż. Bożena Skołud.

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej  w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013 Priorytet IV. Szkolnictwo wyższe i nauka, Poddziałanie 4.1.1 „Wzmocnienie potencjału dydaktycznego uczelni.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej