Innowacja od ITB

2010-01-06 12:48

Kapituła konkursu "Innowacja Roku 2009" pod patronatem Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Centrum Innowacji FIRE wraz z organizatorem Forum Biznesu przyznała Instytutowi Techniki Budowlanej tytuł Laureta za urządzenie do badania powłok przeciwwilgociowych na zewnątrz (na mury i betony).

Wynalazcą rozwiązania technicznego zastosowanego w urządzeniu jest mgr inż. Wojciech Kujawski, kierownik Oddziału Wielkopolskiego ITB.
Urządzenie służy do określania właściwości w zakresie elastyczności powłok przeciwwilgociowych stosowanych na zewnątrz na mury i betony, zgodnie z PN-EN 1062-7:2005. Badanie wchodzi w skład badań typu, które są jednym z elementów procesu oceny i akceptacji tej grupy wyrobów. Norma wyrobu podaje parametry techniczne, które musi osiągnąć urządzenie, aby badanie można było wykonać. Brak w niej natomiast szczegółowego opisu urządzenia i rozwiązania technicznego umożliwiającego uzyskanie żądanych parametrów. Dodatkową trudnością jest wymóg normowy zapewnienia możliwości wykonania badania w zakresie niskich temperatur (najczęściej od 0°C do -10°C) i jednoczesnej obserwacji próbki w trakcie badania. Urządzenie wyprodukowano na potrzeby laboratorium ITB - może być również wykonane na zamówienie firm zewnętrznych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej