Innowacja od ITB

2010-01-06 12:48

Kapituła konkursu "Innowacja Roku 2009" pod patronatem Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Centrum Innowacji FIRE wraz z organizatorem Forum Biznesu przyznała Instytutowi Techniki Budowlanej tytuł Laureta za urządzenie do badania powłok przeciwwilgociowych na zewnątrz (na mury i betony).

Wynalazcą rozwiązania technicznego zastosowanego w urządzeniu jest mgr inż. Wojciech Kujawski, kierownik Oddziału Wielkopolskiego ITB.
Urządzenie służy do określania właściwości w zakresie elastyczności powłok przeciwwilgociowych stosowanych na zewnątrz na mury i betony, zgodnie z PN-EN 1062-7:2005. Badanie wchodzi w skład badań typu, które są jednym z elementów procesu oceny i akceptacji tej grupy wyrobów. Norma wyrobu podaje parametry techniczne, które musi osiągnąć urządzenie, aby badanie można było wykonać. Brak w niej natomiast szczegółowego opisu urządzenia i rozwiązania technicznego umożliwiającego uzyskanie żądanych parametrów. Dodatkową trudnością jest wymóg normowy zapewnienia możliwości wykonania badania w zakresie niskich temperatur (najczęściej od 0°C do -10°C) i jednoczesnej obserwacji próbki w trakcie badania. Urządzenie wyprodukowano na potrzeby laboratorium ITB - może być również wykonane na zamówienie firm zewnętrznych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej