I Kongres Inteligentnych Systemów Transportowych

2008-05-29 17:21

"Polska staje się największym placem budowy w Europie. W ciągu najbliższych pięciu lat na inwestycje w infrastrukturę transportową wydamy ponad 170 mld zł. W tym okresie zbudujemy ok. 3000 km autostrad i dróg ekspresowych, zmodernizujemy setki kilometrów linii kolejowych oraz rozbudujemy infrastrukturę lotniskową i portową" - powiedział Zbigniew Rapciak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, 27 maja br. w Warszawie otwierając pierwszy Polski Kongres ITS.

I Kongres Inteligentnych Systemów Transportowych otworzył Podsekretarz Stanu Ministerstwa Infrastruktury - Zbigniew Rapciak.

W kongresie, który jest platformą wymiany informacji i doświadczeń pomiędzy instytucjami publicznymi i podmiotami gospodarczymi, uczestniczyło 200 gości z Polski i zagranicy.

"W przyjętej przez Rząd Polityce Transportowej Państwa na lata 2006-2025 wskazano, że w celu podniesienia jakości systemu transportowego w Polsce należy stosować Inteligentne Systemy Transportowe. Przyczyniają się one bowiem do podniesienia bezpieczeństwa i efektywności transportu oraz ułatwiają kontrolę ruchu drogowego" - powiedział wiceminister Zbigniew Rapciak. - "W Ministerstwie Infrastruktury planowane jest powołanie konsultanta dla opracowania Strategii rozwoju inteligentnych systemów transportowych w Polsce" - dodał.

"Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) zarządza 16 000 kilometrów dróg w Polsce i jednocześnie jest największym inwestorem. Naszym celem jest zbudowanie nowoczesnych dróg, a drogi te będą nowoczesne, jeśli zostaną wyposażone w najnowocześniejsze systemy" - powiedział Waldemar Królikowski, zastępca generalnego dyrektora GDDKiA. "W Europie każdego roku ginie na drogach 40 000 osób. Dzięki działaniu Inteligentnych Systemów Transportowych nasze podróże mogą być bezpieczniejsze i bardziej wygodne, a transport bardziej efektywny i przyjazny środowisku" - powiedziała Monica Sundström, prezes ITS Europe .

Pierwszy Polski Kongres ITS (Intelligent Transportation Systems) zorganizowany pod Patronatem Honorowym Ministerstwa Infrastruktury odbył się w dniach 26-28 maja br. w Warszawie.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej