Hiszpanie w Ostrowcu Świętokrzyskim

2009-03-17 13:12
Umowa
Autor: Urząd Miejski w Ostrowcu Świętokrzyskim Umowę podpisali - prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Wilczyński i dyrektor polskiego oddziału APIA XXI Alejandro Veron Tischer

Polski oddział hiszpańskiej firmy APIA XXI wygrał przetarg na wykonanie projektu budowlanego i wykonawczego, dokumentacji przetargowej oraz kosztorysu inwestorskiego czwartego etapu ulicy Zagłoby.

Według opracowanej już wcześniej koncepcji programowej ma on przebiegać od ronda na skrzyżowaniu Alei 3 Maja z ulicami Zagłoby i Żabiej, prowadzić wzdłuż torów linii kolejowej nr 25 do przecięcia z przedłużeniem ulicy Jana Samsonowicza. Zadanie obejmuje również budowę wiaduktu nad torami PKP i węzła Brezelia na przecięciu z drogą wojewódzką nr 755. Dokumentacja ma być sporządzona w ciągu pół roku. Jej koszt to 2 miliony 354 tys. zł. Właśnie na taką kwotę opiewa umowa podpisana 11 marca br. w Urzędzie Miasta. Dokument podpisali: Jarosław Wilczyński – prezydent miasta Ostrowca Świętokrzyskiego i Alejandro Veron Tischer – dyrektor polskiego oddziału APIA XXI. „Budowa czwartego etapu ulicy Zagłoby to jeden z naszych priorytetów przyjętych na początku kadencji. Mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego niecierpliwie czekają na wykonanie tego zadania, na które mamy przyznane 40 milionów złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Jego wykonanie umożliwi wyprowadzenie znacznej części ruchu samochodów ciężarowych poza centrum miasta” - przypomniał J. Wilczyński.

Dyrektor Alejandro Veron Tischer poinformował, że w jego firmie będącej spółką – córką hiszpańskiego koncernu z siedzibą w Santander pracują polscy projektanci, którzy m.in. opracowali dokumentację autostrady A4 na odcinku Rzeszów Jarosław.
APIA XXI powstała dwadzieścia lat temu, gdy Hiszpania znajdowała się w takiej sytuacji jak Polska obecnie, tzn. za unijne pieniądze budowała swoją infrastrukturę. „Jesteśmy świadomi ważności tego zadania dla miasta i jego mieszkańców oraz zaszczyceni tym, że to właśnie naszą ofertę wybrano. Możecie być spokojni, wykonamy projekt na czas” – zapewniał Alejandro V. Tischer. Poinformował, że APIA XXI zatrudnia 450 osób, jej obroty sięgają 100 milionów euro rocznie i działa również w innych krajach Europy Środkowej, w Stanach Zjednoczonych i Ameryce Południowej. W polskim oddziale pracuje obecnie 25 osób ale już w kwietniu ich liczba wzrośnie do czterdziestu. „Projektujemy drogi, koleje, i oczyszczalnie ścieków. Działamy również w sektorze energii odnawialnej tzn. inwestujemy w fermy wiatrowe i słoneczne , także w Polsce" – dodał dyrektor Tischer.
Zawarty w podpisanej umowie harmonogram prac przewiduje finał prac projektowych czyli uzyskanie pozwolenia na realizację inwestycji drogowej w terminie do 30 listopada 2009 r.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej