Droga oszczędności

2009-02-07 9:00
droga_gotowa
Autor: Stowarzyszenie Producentów Cementu

Rząd znalazł 19,7 mld zł oszczędności. 10 mld zł to efekt cięć w administracji. Kolejne 9,7 mld zł ma przynieść nowy mechanizm finansowania inwestycji drogowych.

Plan zakłada, że źródłem finansowania całości kosztów inwestycji z wykorzystaniem środków unijnych będzie Krajowy Fundusz Drogowy. Dodatkowo konta KFD zasilą pieniądze ze sprzedaży obligacji i pożyczki, np. z Europejskiego Banku Inwestycyjnego czy Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Dzięki zmianie przepisów - KFD zyska osobowośc prawną.
Projekt ustawy o KFD wprowadzający wymienione zmiany ma być gotowy do końca lutego. A nowy system (trudno uzyskać od Ministerstwa Infrastruktury szczegółowe założenia nowego sposobu finansowania dróg) ruszy najwcześniej we wrześniu. A pieniądze potrzebne są już. Drogowcy nie kryją obaw.

W obowiązujacym ciągle rzadowym programie na 2009 rok na budowę dróg przewiedziano 32 mld zł. W przyjetym budżecie jest o 4 mld zł mniej. Jak sprawdzi się KFD...?
Obecnie w budowie jest ok. 540 km nowych dróg, w tym 220 km autostrad, 225 km dróg ekspresowych oraz 95 km obwodnic. W trakcie procedury przetargowej są 32 postępowania na duże inwestycje (stan na 15.01.2009 r.). Pierwsze półrocze 2009 r. ma przynieść 35 ogłoszeń o przetargach na autostrady, drogi ekspresowe i obwodnice (604 km).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej