Haniel sprzedaje Xellę

2008-07-28 16:29
Haniel sprzedaje Xellę
Autor: Ytong Haniel sprzedaje Xellę

Rada nadzorcza Grupy Haniel zaakceptowała złożoną przez zarząd propozycję sprzedaży działu budowlanego Xella International GmbH na rzecz konsorcjum, które w równych częściach składa się z PAI Partners oraz Goldman Sachs Capital Partners. Sprzedaż jest jeszcze przedmiotem kontroli antymonopolowej.

Xella, wyłoniona w 2002 r. z działu budowlanego Grupy Haniel, oferuje beton komórkowy i wyroby wapienno-piaskowe. Spółka odgrywa decydującą rolę w konsolidacji międzynarodowego sektora producentów materiałów budowlanych. Xella, będąc przedsiębiorstwem produkcyjnym, w długofalowej perspektywie nie mieści się w nowym kierunku strategii Grupy Haniel.

"Przedsiębiorcza odpowiedzialność oraz optymalizacja zysku to dwie równorzędne wartości i  tymi dwoma aspektami kierowaliśmy się podczas naszych poszukiwań odpowiedniego nowego właściciela spółki Xella. Jesteśmy przekonani, że znaleźliśmy właściwego partnera o odpowiednich możliwościach finansowych i doświadczeniu w przemyśle" - mówi Eckhard Cordes, dyrektor zarządzający Grupy Haniel."  
Grupa Haniel zdecydowała się na wybór konsorcjum PAI Partners i Goldman Sachs Capital Partners. Jak powiedział Mirko Meyer-Schönherr, dyrektor PAI w Niemczech: "Niezmiernie cieszymy się z tej transakcji. Xella jest czołowym producentem ściennych materiałów budowlanych, jak również wapna i wapienia, ma mocną pozycję rynkową na wszystkich rynkach, na których jest obecna".
"Xella to bardzo dobrze spozycjonowane przedsiębiorstwo produkcjne, o przekonującym bilansie zysków i atrakcyjnych szansach wzrostu, zwłaszcza w Europie Wschodniej" - uważa Martin Hintze, odpowiedzialny w Goldman Sachs Capital za kraje niemieckojęzyczne.

Międzynarodowa Grupa Xella działa w trzech obszarach biznesowych: materiałów budowlanych, systemów montażu budynków na sucho oraz surowców. Dzięki markom YTONG, HEBEL oraz SILKA jest jednym z największych producentów betonu komórkowego i wyrobów wapienno-piaskowych, a marka FERMACELL zapewnia spółce czołową pozycję w produkcji płyt gipsowo-kartonowych. Xella zatrudnia ponad 7600 pracowników, działa w ponad 30 krajach i osiągnęła w roku operacyjnym 2007 obrót rzędu 1,3 mld euro.  

Haniel sprzedaje Xellę
Autor: Ytong
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej