GUS: bezrobocie spada

2011-05-26 16:51
Umowa o roboty budowlane
Autor: Mariusz Maszner

Na koniec kwietnia br., stopa rejestrowanego bezrobocia wyniosła 12,6 % wobec 13,1% w marcu.

W kwietniu 2010 roku stopa ta wyniosła 12,4 proc. Jednocześnie sprzedaż detaliczna w kwietniu tego roku wzrosła o 18,6 proc. Bezrobocie powoli spada, choć koniunktura w gospodarce jest dobra.

Przeczytaj również: Skanska: wybudujemy market "Majster"

- Przedsiębiorcy obawiają się gwałtownych ruchów kadrowych przez niepewną sytuację w otoczeniu zewnętrznym oraz nie do końca stabilnej sytuacji krajowych finansów publicznych. Poprawa na rynku pracy byłaby na pewno szybsza, gdyby rząd nie łatał dziury w finansach publicznych środkami Funduszu Pracy, co osłabia możliwość prowadzenia aktywnej walki z bezrobociem – ocenia Piotr Rogowiecki, ekspert Pracodawców RP. Stabilna sytuacja na rynku pracy wspiera konsumpcję, której nie osłabia nawet rekordowa inflacja.

- Jest to dowód na to jak silny mamy rynek wewnętrzny, co jest naszą mocną kartą przetargową w przyciąganiu inwestorów zagranicznych. Jednocześnie, biorąc pod uwagę fakt, że dynamika naszego PKB opiera się głównie na konsumpcji, tegoroczny wzrost PKB na poziomie 4 proc. nie powinien być zagrożony – dodaje Piotr Rogowiecki.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej