Grypa - najlepiej bez paniki...

2009-11-06 15:44
Co dalej ze świńską grypą?
Autor: Jupiterimages

Angielskie pismo dla lekarzy New England Journal of Medicine opublikowało wyniki pierwszych badań, w których oceniano skuteczność szczepionki przeciwko grypie pandemicznej. Wyniki są o wiele lepsze niż się spodziewano.

Testy przeprowadzone na 240 zdrowych ochotnikach wykazały, że ponad 90% zaszczepionych zareagowała w sposób odpowiedni i to po podaniu szczepionki w mniejszej dawce.

Takie wyniki badań oczywiście napawają optymizmem, jednak musi to być optymizm kontrolowany, nieznana jest bowiem reakcja na szczepionkę osób starszych, dzieci lub pacjentów z osłabionych układem odpornościowym.

Przygotowania do walki z grypą pandemiczną przebiegają więc pełną parą. Tymczasem wirus, choć szybko przemieścił się przez wszystkie kontynenty, to na szczęście nie sieje takiego spustoszenia jak jego prototyp z 1918 roku, który wywołał słynną pandemię grypy zwanej "hiszpanką". Obecna odmiana wirusa grypy A H1N1 różni się nieco budową od wirusa z 1918 roku i być może dzięki właśnie tym różnicom nie mamy zachorowań na skalę masową.

Grypa pandemiczna to nie wszystko co nas czeka w sezonie jesienno - zimowym. Jako pierwszej możemy spodziewać się tzw. grypy sezonowej, którą wywołują inne wirusy i w profilaktyce której stosowane są innego rodzaju szczepionki. Trudno też przewidzieć jakie mogą być skutki spotkania się dwóch rożnych rodzajów wirusów w jednej komórce człowieka zakażonego.

Czytaj więcej na www.poradnikzdrowie.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej