Gimnastyka oczu

2009-11-04 8:50
Oko
Autor: Jupiterimages

Z wiekiem wzrok się pogarsza, ale to jak bardzo, zależy od nas samych. Jeśli zaczniesz poświęcać swoim oczom więcej uwagi, na pewno będą ci dobrze i długo służyć

Warto też pamiętać, że oczy, podobnie jak cała reszta ciała, lubią być gimnastykowane.

Oto kilka prostych a skutecznych ćwiczeń, za które twoje oczy na pewno będą ci bardzo wdzięczne:

  • Obrysowuj wzrokiem kontury kilku przedmiotów z otoczenia (np. mebli). Powtarzaj 10-15 razy. - Wyciągnij przed siebie dłoń z podniesionym kciukiem. Popatrz na niego tak, by widzieć go ostro na jakimś tle. Tło może, a nawet powinno być rozmyte. Teraz przenieś wzrok na tło. Zauważ, że twój kciuk jakby podzielił się na dwa obrazy. Naprzemiennie kieruj wzrok na kciuk i na tło poza nim. Powtórz ćwiczenie 10-15 razy.
  • Unieś wyprostowane ręce. Palce wskazujące skieruj ku górze, zachowując między nimi odstęp ok. 40 cm. Spójrz najpierw na prawy, potem na lewy palec. Powoli zbliżaj je do siebie, patrząc raz na jeden, raz na drugi, aż do momentu, w którym się zetkną. Powtórz to 10-15 razy.
  • Często mrugaj, zwłaszcza jeśli masz wadę wzroku. A już na pewno nie możesz zapomnieć o mruganiu, pracując dużo przy komputerze. Aby o tym stale pamiętać, możesz przyczepić sobie karteczkę do monitora. Bez mrugania oczy nie są odpowiednio nawilżane, co grozi zakażeniami i stanami zapalnymi. Raz na godzinę powinno się wykonywać co najmniej 20 mrugnięć, w taki oto sposób: mrugaj, następnie zasłoń przymknięte oczy na kilka sekund, znowu wykonaj 10 szybkich mrugnięć i ponownie zakryj oczy.
  • Dla poprawy widzenia możesz wprowadzić do swojej diety czarną jagodę i przetwory z niej albo sięgnąć po preparaty z wyciągiem z borówki. Roślina ta nie tylko poprawia ostrość widzenia, ale łagodzi wiele dolegliwości narządu wzroku.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej