Ghelamco – pierwsi w Polsce z certyfikatem BREEAM

2010-06-24 10:21
Trinity Park III – pierwszy w Polsce budynek z certyfikatem BREEAM
Autor: Ghelamco Trinity Park III – pierwszy w Polsce budynek z certyfikatem BREEAM

Ghelamco jako pierwsza firma w Polsce uzyskała popularny w Europie certyfikat ekologiczny BREEAM. Deweloper otrzymał świadectwo dla warszawskiego biurowca Trinity Park III.

Zobacz koniecznie: Zrównoważony wg BREEAM

BREEAM (BRE Environmental Assessment Method) to najbardziej rozpowszechniony sposób certyfikacji budynków uwzględniający aspekty ekologiczne podczas oceny projektów. W czasie certyfikacji oceniane są takie kategorie jak: zrównoważone zarządzanie, zużycie energii i wody, jakość powietrza w budynku, zastosowanie ekologicznych materiałów, niski poziom wytwarzanych odpadów czy zapewnienie przyjaznych warunków pracy.

Zobacz koniecznie: Porównanie najbardziej popularnych systemów certyfikacji energetycznej BREEAM i LEED

Uzyskanie certyfikatu to długotrwały proces. Zazwyczaj współpraca z akredytowanym asesorem oceniającym budynek rozpoczyna się już na etapie planowania inwestycji. Ghelamco zdecydowało się na certyfikację budynku oddanego już do użytku. Sukces zasługuje na uznanie tym bardziej, że wdrożenie zmian branych pod uwagę przez assesora nie było już możliwe. Mimo tego firma uzyskała certyfikat z wynikiem „very good”. Wynik ten jest uznaniem dla ekologicznych standardów stosowanych podczas budowy przez Ghelamco.

Czynniki, które miały wpływ miały wpływ na decyzję o przyznaniu certyfikatu Trinity Park III, to m.in. zastosowanie energooszczędnych wind i oświetlenia oraz zmniejszeniu ilości wód opadowych odprowadzanych do kanalizacji. Budynek posiada także rozbudowany system automatycznego zarządzania BMS, a wybór elewacji poprzedzony został specjalistycznymi analizami m.in. LCC (Life Cycle Cost, analiza kosztów w całym okresie funkcjonowania budynku). Do wykończenia biurowca deweloper użył materiałów charakteryzujących się brakiem lub bardzo małą emisją związków zanieczyszczających środowisko.

- Spełnienie tak restrykcyjnych wymagań nie jest proste. Jest to wielkie wyzwanie dla każdego dewelopera. Udało nam się zdobyć świadectwo BREEAM jako pierwszym w Polsce. To duże wyróżnienie, z którego jesteśmy bardzo dumni – cieszy się Jeroen van der Toolen, dyrektor zarządzający Ghelamco na Europę Środkowo-Wschodnią. I jak zauważa rozwiązania ekologiczne są coraz bardziej cenione przez najemców sektora biurowego w Polsce, gdyż wpływają na obniżenie kosztów eksploatacji np. w zakresie zużycia energii. - Wiedza zdobyta w procesie certyfikacji z pewnością zostanie wykorzystana podczas planowania budynków Ghelamco w przyszłości - dodaje van der Toolen.

Trinity Park III - trzeci i ostatni budynek w kompleksie Trinity Park na warszawskim Mokotowie
Autor: Ghelamco Trinity Park III - trzeci i ostatni budynek w kompleksie Trinity Park na warszawskim Mokotowie.

Martin Townsend, Dyrektor BRE Globar, organizacji przyznającej certyfikat podkreśla, że Trinity Park III jest przykładem inwestycji uwzględniającej aspekty ekologiczne i przyjazne środowisku: - To doskonałe osiągnięcie i przykład zaangażowania zespołu projektowego zdobywającego kolejny szczebel w procesie zrównoważonego rozwoju – komentuje sukces Ghelamco.

Nagrodzony warszawski biurowiec Trinity Park III zlokalizowany przy ul. Domaniewskiej oddany został do użytku w maju 2009 r. Oferuje 30 500 m2 nowoczesnej powierzchni biurowej. Swoje biura mają tam już m.in. Unilever, Kraft Foods, MTV Network, CTL Logistic, Arval, Amadeus, PPD Poland, TEVA Pharmaceuticals, Hypermedia i Enel-Med. W marcu 2010 r. firma Ghelamco sprzedała biurowiec za 93 mln euro grupie finansowej SEB ImmoPortfolio Target Return Fund.

Trinity Park III był trzecim i ostatnim budynkiem w kompleksie Trinity Park na Mokotowie. Kompleks budynków oraz powstały w tej samej dzielnicy biurowiec Marynarska Business Park oferują łącznie ponad 140 000 m2 w pełni wynajętej już powierzchni biurowej klasy A. W tym roku firma Ghelamco rozpoczęła tu realizację kolejnej inwestycji. Biurowiec Mokotów Nova powstanie będzie nowoczesnym kompleksem klasy A o łącznej powierzchni 40 000 m2, którego koncepcja gwarantuje przyszłym najemcom komfort pracy w środowisku przyjaznym biznesowi. Inwestycja stanowi kontynuację wyjątkowego i sprawdzonego parków biznesowych zaprojektowanych w celu podwyższenia jakości i ujednolicenia środowiska pracy dla ludzi z szeroko rozumianej branży biznesowej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej