GDDKiA: drogi i dotacje unijne będą

2010-06-09 12:12
87 ofert na budowę autostrady A2 na odcinku Stryków-Konotopa
Autor: Budimex Dromex SA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje, że nie ma żadnego zagrożenia wykorzystania środków UE na drogi. Jest wręcz odwrotnie - GDDKiA wykorzysta dostępne fundusze unijne przed czasem.

Do dzisiaj GDDKiA złożyła wnioski o dofinansowanie projektów w ramach działania 6.1 POIŚ (dotyczy dróg w sieci TEN-T), które konsumują niemal 100% środków unijnych dostępnych na to działanie. Podpisanie umów o dofinansowanie dla tych projektów planowane jest do końca 2010 roku. Łączna wartość projektów, dla których planowane jest  złożenie wniosków o dofinansowanie do końca 2010 roku osiągnie 80 mld zł, a kwota dofinansowania ze środków UE 35 mld zł. W ramach działania 8.2 (drogi poza siecią TEN-T) wszystko jest realizowane zgodnie z harmonogramem i wszystkie środki UE zostaną wykorzystane .

Zwrot z Komisji Europejskiej z tytułu realizacji projektów drogowych to już ponad 3,5 mld zł. Już w 2009 roku były to  najwyższe zwroty w Polsce. A w tym roku planowane są na jeszcze wyższym poziomie.

W przypadku wykorzystania środków nie są istotne daty zapisane na liście, a tzw. zasada n+2/n+3, według której środki, o które Polska nie zawnioskuje do Komisji w określonym czasie przepadają. GDDKiA jest w stanie już dziś wykorzystać więcej środków, niż wynosi dostępna na drogi pula (działanie 6.1 POIŚ).

Wartość umów o dofinansowanie podpisanych przez GDDKiA to ponad 10% łącznej wartości wszystkich umów podpisanych przez wszystkich beneficjentów we wszystkich programach operacyjnych w Polsce.

Wpis projektu na listę projektów indywidualnych nie jest podstawą ani gwarancją uzyskania dofinansowania – oznacza jedynie inny tryb (bo już nie sposób i zakres) oceny wniosku o dofinansowanie. Podstawą przyznania dofinansowania jest umowa o dofinansowanie oraz, w przypadku projektów o wartości przekraczającej 50 mln euro, Decyzja Komisji Europejskiej.

Dane na liście projektów indywidualnych są aktualne na dzień sporządzania listy i pochodzą sprzed 3 – 4 lat. GDDKiA podpisuje umowy o dofinansowanie bazując na aktualnych wartościach projektu, w większości wynikających z podpisanych kontraktów z wykonawcami. To gwarantuje pełna realność podejmowanych działań.

Powyższy komentarz to odpowiedź GDDKiA na publikację w Gazecie Wyborczej pt. „Drogi będą. Kiedyś” z 4 czerwca 2010. 

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej