Fasada Roku 2020. Po raz czternasty wystartował konkurs Fasada Roku

2020-04-08 12:57 materiały prasowe konkursu Fasada Roku
Fasada Roku 2019
Autor: Baumit Fasada Roku 2019. Kategoria - Budynek jednorodzinny nowy. Dom jednorodzinny w Konopiskach pod Częstochową. Nagrodzony za właściwe wpisanie budynku w otoczenie oraz ciekawą kompozycję koloru i struktur na elewacji. Wysoko oceniono połączenie dachu dwuspadowego z płaskim oraz dostosowanie obiektu do kształtu działki. Projekt FW Anta Studio Architektoniczne Daniel Cieślik

W oczekiwaniu na rozstrzygnięcie Europejskiej Fasady Roku, finał której ma się odbyć w Walencji w maju 2020, wystartowała kolejna polska edycja konkursu Fasada Roku 2020. Konkurs wyłoni zwycięzców w pięciu różnych kategoriach.

Już po raz czternasty elewacje z całej Polski będą rywalizować o tytuł Fasady Roku. Patronat Honorowy nad konkursem Fasada Roku sprawują Fundacja Twórców Architektury i Krajowa Rada Izby Architektów RP. 

Jakie obiekty mogą wziąć udział w konkursie Fasada Roku 2020?

Edycja 2020 jest zarezerwowana dla obiektów zrealizowanych w terminie od 01.01.2019 r. do 30.09.2020 r.

Elewacje wykonane w technologii Baumit (kompletny system ocieplenia, system tynków z wykończeniem lub program produktów renowacyjnych) można zgłaszać niezmiennie w pięciu kategoriach:

  • budynek jednorodzinny nowy,
  • budynek wielorodzinny nowy,
  • budynek po termomodernizacji,
  • budynek niemieszkalny nowy
  • budynek zabytkowy po renowacji.

Warunkiem dopuszczenia obiektu do rywalizacji jest ukończona w 100% elewacja – łącznie z elementami wykończenia, takimi jak barierki, balustrady, tarasy, strefa cokołowa.

Kto może dokonać zgłoszenia?

Organizator – firma Baumit – zaprasza do udziału w konkursie architektów, projektantów, biura projektowe lub architektoniczne, a także prywatnych i instytucjonalnych inwestorów oraz wykonawców.

Jak zgłosić obiekt do konkursu?

Realizację można zgłosić na stronie internetowej konkursu: www.fasadaroku.baumit.com, wypełniając dostępny na stronie formularz elektroniczny i dołączając do niego co najmniej 5 zdjęć (min. 2400x1600px), na których widoczny będzie obiekt względem okolicy, wszystkie jego strony oraz detale wykonania zasadniczych partii wykończenia.

W przypadku kategorii „budynek zabytkowy po renowacji” i „budynek po termomodernizacji” pamiętajmy o dołączeniu fotografii prezentujących zgłaszany obiekt przed i po metamorfozie. Jest na to czas do 30 września 2020 r.

Kiedy nastąpi rozstrzygnięcie konkursu Fasada Roku?

Profesjonalne jury – wybitni architekci, działacze i przedstawiciele mediów branżowych - wezmą pod lupę takie aspekty inwestycji, jak dbałość o detale, zastosowana kolorystyka i struktura elewacji, a także jej relacja z otoczeniem. W przypadku obiektów po renowacji – istotnym kryterium oceny poszczególnych relizacji będzie również poszanowanie historycznej tradycji.

Wyniki powinniśmy poznać jeszcze przed końcem roku – obrady jury zaplanowano na listopad 2020. Odpowiedzialność spoczywająca na barkach oceniających będzie tym większa, że zwycięstwo na poziomie krajowym, oprócz prestiżowego tytułu Fasada Roku 2020 i nagrody finansowej w wysokości 10 000 zł, przełoży się na automatyczną kwalifikację do międzynarodowej odsłony konkursu – Baumit Life Challenge, z jeszcze wyższą pulą nagród.

Podobnie jak w ubiegłych latach swój niezależny głos będzie miała również społeczność internetowa. Już 1.05.2020 r. startuje plebiscyt, w którym w rolę jurora może wcielić się każdy, kto do 31.10.2020 r. odwiedzi stronę www.fasadaroku.baumit.com i zdecyduje się oddać głos na swojego faworyta.

Głosować będzie można na dowolną ilość obiektów, nadając im wagę od 1 do 5. Projekty, które w swojej grupie zdobędą najwięcej głosów zostaną odznaczone specjalnym „Wyróżnieniem Internautów”.

Fasada Roku 2019 – najlepsze elewacje

Do konkursu Fasada Roku 2019 można było zgłaszać realizacje ukończone między 1 stycznia 2018 a 30 września 2019. Do wyboru było tradycyjnie pięć kategorii:

  • budynek jednorodzinny nowy
  • budynek wielorodzinny nowy
  • budynek po termomodernizacji
  • budynek niemieszkalny nowy
  • budynek zabytkowy po renowacji

Jury wyłoniło pięciu laureatów konkursu na Fasadę Roku 2019.

Fasada Roku 2019
Autor: Baumit Fasada Roku 2019. Kategoria - Budynek jednorodzinny nowy. Dom jednorodzinny w Konopiskach pod Częstochową. Nagrodzony za właściwe wpisanie budynku w otoczenie oraz ciekawą kompozycję koloru i struktur na elewacji. Wysoko oceniono połączenie dachu dwuspadowego z płaskim oraz dostosowanie obiektu do kształtu działki. Projekt FW Anta Studio Architektoniczne Daniel Cieślik
Fasada Roku 2019
Autor: Baumit Budynek wielorodzinny nowy: Mogilska Tower w Krakowie. Projekt B2 Studio, wykonawca Przedsiębiorstwo Budowlano-Handlowo-Transportowe „Edmund Leś”, inwestor Semaco Invest Group. Nagroda za dostosowanie do miejsca oraz dobre wpisanie obiektu w otoczenie, ciekawy zabieg ze skalą narożnika z wieżowcami oraz tektoniką elewacji uzyskane poprzez zmianę proporcji grubości otworów balkonowych
Fasada Roku 2019
Autor: Baumit Budynek po termomodernizacji: Instytut Konfucjusza - Centrum Języka i Kultury Chińskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nagroda za światłocień oraz spójną koncepcję elewacji, podkreślającą większy udział okien, korzystną zmianę charakteru i oszczędne zastosowanie koloru. Projekt Ewa Miśków-Janik z FHU Koliber, wykonawca Marsen Global (podwykonawca firmy Budimex)
Fasada Roku 2019
Autor: Baumit Budynek niemieszkalny nowy: Centrum Badawczo-Rozwoje Przedsiębiorstwa Budowlano-Produkcyjnego Łęgprzem w Krakowie. Nagroda za uzyskanie maksymalnego efektu przy wykorzystaniu minimalnych środków wyrazu – oszczędne zastosowanie detali w myśl konwencji „qadratisch, praktisch, gut”, jurorzy docenili właściwą dla funkcji formę, oryginalne ościeża, które nadają oknom głębi
Fasada Roku 2019
Autor: Baumit Budynek historyczny po renowacji: Muzeum Regionalne w Kozienicach. Remont przeprowadzony przez Korporację Budowlaną DARCO Dariusz Żak, projekt Archibud Anna Kuran. Nagroda za kompleksowy zakres prac oraz precyzyjne odwzorowanie detali

Obiekty, które na poziomie krajowym zajęły pierwsze miejsce w swojej kategorii będą reprezentowały Polskę w wyścigu o tytuł Europejskiej Fasady Roku. Finał tego etapu konkursu odbędzie się w Walencji w maju 2020.


 

Przypomnijmy – konkurs Fasada Roku jest inicjatywą firmy Baumit, skierowaną głównie do architektów. Celem tego przedsięwzięcia jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych realizacji budowlanych, na fasady których zastosowano kompletną technologię tej firmy. Chodzi o system ociepleń, system tynkowy z wykończeniem lub program produktów renowacyjnych z wykończeniem. Konkurs Fasada Roku przeprowadzono po raz pierwszy w 2007 r. Duże zainteresowanie konkursem – edycja Fasada Roku 2019 pobiła rekord frekwencji, gromadząc na starcie 226 elewacji – a także wysoki poziom rywalizacji oraz znakomite autorytety zasiadające w gronie jury sprawiają, że od kilku lat jest on zaliczany do najważniejszych wydarzeń w branży architektonicznej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej