Expom robi kolejny krok w stronę energetyki odnawialnej

2011-04-13 11:24
Farma wiatrowa
Autor: Martifer Energia

Firma Expom S.A. odnotowała sprzedaż na poziomie 1,1 mln EUR podpisała kontrakt na 2,5 mln EUR.

Expom S.A., firma z branży metalowej specjalizująca się w produkcji wysoko przetworzonego wyrobu finalnego, w pierwszym kwartale odnotowała sprzedaż eksportową na poziomie ponad 1,1 EUR. Na chwilę obecną producent finalizuje pierwszy kontrakt dotyczący produkcji żurawi obrotowych, które mają wyposażyć morska farmę wiatrową. Ponadto, Expom S.A. podpisał umowę z norweską firmą Noreq na dostawę kilkudziesięciu kompletnych żurawi okrętowych o wartości 2,5 mln EUR.

Zobacz także: Coraz więcej energii z wiatru

-Jest to dla nas bardzo ważny kontrakt, ponieważ wpisuje się w naszą strategię, która zakłada rozwój w kierunku branż perspektywicznych, a taką niewątpliwie jest branża energetyki odnawialnej – w tym przypadku energii wiatrowej. Kolejne tego typu umowy są w trakcie negocjacji – komentuje Jacek Banach, Prezes Zarządu Expom S.A. W ramach realizacji przedsięwzięcia Prezesowi udało się nawiązać współpracę z izraelskimi firmami, które działają w branży energii wiatrowej. W najbliższym czasie Expom planuje nawiązać ścisłe kontakty z tak doświadczonymi przedsiębiorstwami jak partner izraelski i rozpocząć produkcję małych elektrowni wiatrowych. Strategia firmy na najbliższe lata zakłada skoncentrowanie się na najbardziej perspektywicznych branżach m.in.: energetyka odnawialna, branża gazowo-naftowa oraz okrętowa. Expom S.A. już teraz zajmuje się produkcją kotłów na biomasę oraz elementy turbin dla elektrowni wodnych. Obecnie na rynku wzrasta zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania, dlatego też, firma planuje zwiększyć produkcję elektrowni wiatrowych. Expom S.A. to jedyna firma na świecie produkująca żurawie okrętowe o konstrukcji kompaktowej, takiej gdzie wszelkie elementy sterujące i okablowanie ukryte są wewnątrz metalowej konstrukcji. Zarząd spółki widzi przyszłość także w dziedzinie niekonwencjonalnych źródeł gazu: łupkowego i zaciśniętego, którymi interesują się światowe koncerny. W związku z tym firma, zamierza rozpocząć produkcję stalowych konstrukcji, narzędzi i sprzętu do poszukiwania i wydobycia tego typu gazu niekonwencjonalnego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej