EXPO 2010 - Konkurs na koncepcję pawilonu rozstrzygnięty!

2008-01-11 16:30
Zwycięska koncepcja architektoniczna Pawilonu Polskiego na EXPO 2010
Autor: PAIiIZ S.A.

Decyzją Międzynarodowego Biura Wystaw (Bureau International des Expositions, BIE) w Paryżu, Wystawa Światowa w roku 2010 odbędzie się (1 maja-31 października) w Chinach, w Szanghaju. Będzie to wystawa o charakterze uniwersalnym, a tematem przewodnim globalnego spotkania kultur jest "Lepsze Miasto, Lepsze Życie" (Better City, Better Life). Jeszcze we wrześniu 2007 roku PAIiIZ ogłosiła konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej Pawilonu Polskiego

W grudniu 2007 Sąd Konkursowy przyznał trzy nagrody oraz pięć wyróżnień.
Pierwszą nagrodę (80 tys. zł) zdobył zespół młodych architektów w składzie: Wojciech Kakowski, Marcin Mostafa, Natalia Paszkowska.
Druga nagroda (55 tys. zł) została przyznana firmie K. Ingarden, J. Ewy Architekci Sp. z o.o.
Trzecie miejsce (45 tys. zł) zajęła firma Valode Et Pistre Architekci Sp. z o.o. Autorzy pięciu wyróżnionych prac otrzymali nagrody w wysokości 20 tys. zł.

Jednak najcenniejszą nagrodą jest możliwość realizacji projektu. Autorzy zwycięskiej pracy, prócz nagrody pieniężnej, otrzymali zaproszenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonego w trybie zamówienia z wolnej ręki (zgodnie z art. 67 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo zamówień publicznych). Przedmiotem zamówienia będzie szczegółowe opracowanie projektu architektonicznego Pawilonu Polskiego Sekcji Polskiej oraz zagospodarowania terenu, na którym będzie wzniesiony obiekt.

Przewodniczącym dziewięcioosobowego Sądu Konkursowego był dr inż. arch. Jerzy Grochulski, prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich. Sąd oceniał prace pod kątem innowacyjności, funkcjonalności oraz spójności projektu z założeniami przestrzennymi organizatora EXPO. Nie bez znaczenia była również cena projektu, jak i koszt jego realizacji.

- Wyróżnione prace pokazały rozwiązania głęboko zaawansowane, przemyślane - komentuje werdykt przewodniczący jury. - Mogą one spełnić oczekiwania zarówno naszego kraju, odpowiedzialnego za prezentację własnych osiągnięć i dorobku, jak i odbiorcy chińskiego. Pozwalają na to, by ten nie znający zazwyczaj Polski widz mógł zapamiętać nasz kraj poprzez sugestywną prezentację w ramach rozwiązania architektonicznego.

Wystawa prac konkursowych planowana jest na styczeń 2008, w siedzibie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (ul. Bagatela 12 w Warszawie, www.paiz.gov.pl).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej