EURO 2012 - przyspieszamy?

2008-11-27 14:04
EURO 2012 - przyspieszamy?
Autor: CIR EURO 2012 - przyspieszamy?

Rząd przyjął projekt ustawy, który przyspieszy realizację inwestycji drogowych w Polsce - poinformował na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu (21 maja 2008 r.) premier Donald Tusk. "W końcówce kadencji będziemy budować kilkadziesiąt kilometrów autostrad dziennie. W sumie do 2012 roku powstanie 3 tys. km dróg, w tym 900 km autostrad" - zapewnia minister infrastruktury Cezary Grabarczyk.

Przedłożony przez ministra infrastruktury, projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw, zakłada uproszczenie procedur oraz przyspieszenie prac związanych z przygotowaniem inwestycji drogowych. Nowe prawo określi zasady postępowania poprzedzające rozpoczęcie robót budowlanych. Dwie odrębne decyzje (o ustaleniu lokalizacji drogi oraz o pozwoleniu na budowę), które obecnie są wydawane inwestorom przed rozpoczęciem przedsięwzięcia drogowego, rząd zamierza zastąpić jedną, skonsolidowaną decyzją zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. Będzie ją wydawać, w ciągu trzech miesięcy od dnia złożenia wniosku, odpowiednio starosta lub wojewoda. Za każdy dzień ponad 95-dniowy termin do wydania jednej, zintegrowanej decyzji będzie 500 zł kary.

Jednoznacznie uregulowano kwestie organu wydającego tę decyzję w sytuacji, gdy inwestycja będzie przebiegała przez dwa lub więcej województw. Wówczas decyzję będzie podejmował ten wojewoda, na obszarze właściwości którego znajduje się największa część nieruchomości przeznaczonych na inwestycję.

"Będziemy oczekiwali od wojewodów decyzji w rygorze natychmiastowej wykonalności" - zapowiedział Donald Tusk. Ma to umożliwić podjęcie działania inwestycyjnego bez czekania na ewentualne efekty procedury odwoławczej. Premier zapowiedział, że ci, którzy udostępnią wywłaszczoną nieruchomość w ciągu 30 dni od podjęcia decyzji, otrzymają pięcioprocentowy bonus od wartości nieruchomości wycenionej przez biegłych.

Zaproponowano, aby z dniem, w którym decyzja o zezwoleniu na inwestycję drogową stała się ostateczna, wygasły ograniczone prawa rzeczowe ustanowione na nieruchomości bądź istniejące w związku z użytkowaniem wieczystym.

Uregulowano ponadto sprawy związane z zajęciem na czas realizacji inwestycji drogowej terenu wód płynących lub linii kolejowych. Właściwy zarządca drogi będzie wówczas pokrywał koszty i straty związane z zajęciem terenu.

"W końcówce kadencji będziemy budować kilkadziesiąt kilometrów autostrad dziennie. W sumie do 2012 roku powstanie 3 tys. km dróg, w tym 900 km autostrad" - obiecał w TVN24 minister infrastruktury Cezary Grabarczyk.

Donald Tusk
Autor: CIR Rząd chce usprawnić proces budowy dróg publicznych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej