EURO 2012: ośrodki treningowe i pobytowe

2010-10-06 16:11
Przykładowy zestaw pobytowo - treningowy - Słupsk
Autor: Hotel Dolina Charlotty Przykładowy "zestaw" pobytowo - treningowy - Słupsk

Dwadzieścia jeden ośrodków w Polsce (i siedemnaście na Ukrainie) są rekomendowane przez UEFA na centra pobytowe dla zagranicznych drużyn uczestniczących w piłkarskich mistrzostwach Europy w 2012 roku. Teraz w tych miejscach trzeba szybko likwidować ewentualne braki i niedociągnięcia.

Ta lista jest wynikiem ostrej weryfikacji, a wybór ostateczny trwał ponad dwa lata. Wstępnie wpłynęło 160 ofert, potem zostało 110, aż w końcu pozostało 60 spośród których wybrano 21 ośrodków, które zyskają miano centrów pobytowych UEFA Euro 2012. Na centrum pobytowe składają się dwa główne elementy: hotel oraz ośrodek treningowy. Muszą one spełniać szereg warunków. Hotel nie może być oddalony od centrum treningowego o więcej niż 20 minut jazdy autokarem, choć niektóre oferują boiska tak blisko, że dzieli je kilkuminutowy spacer. Z kolei dotarcie do lotniska nie może zająć więcej niż godzinę. Hotel musi dysponować minimum 60 pokojami, odpowiednim zapleczem konferencyjnym i restauracyjnym oraz strefą rekreacji i odnowy biologicznej.

Natomiast do roli ośrodka treningowego mogły pretendować obiekty z trybunami na co najmniej 1000 miejsc, z możliwością przeprowadzenia zajęć zamkniętych na boisku o standardowych wymiarach 105 x 68 m.
- Obecnie pewnym problemem jest jakość muraw na boiskach w tych ośrodkach. Podczas mistrzostw muszą one być tej samej klasy, jak te na stadionach meczowych - poinformował Adam Olkowicz, dyrektor turnieju UEFA Euro-2012 Polska. Teraz przedstawiciele federacji i drużyn narodowych mają 13 miesięcy na odwiedzanie rekomendowanych przez UEFA ośrodków i zarezerwowanie jednego preferowanego i dwóch rezerwowych. W niektórych przypadkach, w ofercie jednego centrum pobytowego znajdują się do wyboru dwa hotele, np. w Gdyni czy Międzychodzie. Z kolei, jeśli ktoś zdecyduje się na zamieszkanie w Tychach będzie musiał wybrać na miejsce treningów Stadion Miejski w Sosnowcu bądź ośrodek Paprocany. Pod hasłem "Puławy" jest propozycja treningów na tamtejszym stadionie i zakwaterowania w hotelu w Kazimierzu Dolnym. Jeżeli znajdzie się chętny do zamieszkania w centrum Krakowa, to drużyna trenować będzie na stadionie Wisły. Z kolei na położonym kilkaset metrów dalej zmodernizowanym obiekcie Cracovii ćwiczyć może zespół, który nocować będzie w Wieliczce.

- Potwierdzenia rezerwacji i podpisywanie umów przypadnie na okres po losowaniu grup turnieju finałowego, które 2 grudnia 2011 roku odbędzie się w Kijowie. Wtedy będzie wiadomo, gdzie zagrają poszczególni uczestnicy - wyjaśniał Adam Olkowicz. Przy okazji warto dodać, że federacje narodowe nie są zobligowane do wyboru centrów pobytowych rekomendowanych przez UEFA, a w trakcie imprezy hotele nie muszą być do wyłącznej dyspozycji jej uczestników. Natomiast już wiadomo, bazą polskiej ekipy będzie Grodzisk Wielkopolski. Umowę w tej sprawie władze PZPN podpisały już z gospodarzem ośrodka.

Poniżej lista polskich ośrodków rekomendowanych przez UEFA na EURO 2012 (w kolejności centrum pobytowe / hotel / centrum treningowe / najbliższe miasto-gospodarz) :

Władysławowo/ Hotel Velaves Spa & Resort / Stadion Miejski w Pucku / Gdańsk
Gniewino / Hotel Mistral / Stadion w Gniewinie / Gdańsk
Słupsk / Hotel Dolina Charlotty Resort & Spa / Stadion Miejski w Słupsku / Gdańsk
Gdynia / Hotel Nadmorski lub Hotel Haffner / Stadion Miejski w Gdyni / Gdańsk
Gdańsk / Hotel Dwór Oliwski / Miejskie Centrum Sportu w Gdańsku / Gdańsk
Ostróda / Hotel Willa Port Resort / Stadion Miejski w Ostródzie / Gdańsk
Lubawa / Hotel Spa Wzgórza Dylewskie / Stadion Miejski w Lubawie / Gdańsk
Kołobrzeg / Hotel Marine / Stadion Miejski w Kołobrzegu / Poznań
Międzychód / Hotel Olandia lub Hotel Pałac Wiejce / Stadion Miejski w Międzychodzie / Poznań
Opalenica / Hotel Remes Sport & Spa / Stadion Miejski w Opalenicy / Poznań
Legionowo / Hotel Warszawianka Wellness & Spa / Stadion Miejski w Legionowie / Warszawa
Warszawa
/ Hotel Le Meridien Bristol / Stadion Polonii w Warszawie / Warszawa
Józefów / Holiday Inn Warszawa Józefów / Stadion Miejski w Sulejówku / Warszawa
Warka / Hotel Sielanka / Ośrodek Treningowy w Sielance / Warszawa
Puławy / Hotel Król Kazimierz / Stadion Miejski w Puławach / Warszawa
Kielce / Hotel Uroczysko / Stadion Miejski w Kielcach / Warszawa
Wrocław / Hotel Monopol / Stadion Śląska Wrocław / Wrocław
Jelenia góra / Hotel Pałac Wojanów / Stadion Miejski w Jeleniaj Górze / Wrocław
Tychy / Hotel Piramida / Stadion Miejski w Sosnowcu lub Ośrodek Treningowy Paprocany / Wrocław
Kraków / Hotel Radisson Blu / Stadion Miejski Wisły Kraków / Wrocław
Wieliczka / Turówka Hotel & Spa / Stadion Miejski Cracovii / Wrocław

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej