Energooszczędność i (fu)turystyka według DuPont

2008-06-04 16:32

Jak wygląda proces produkcji membran dachowych Tyvek®, mogli przekonać się polscy dziennikarze, zaproszeni przez firmę DuPont do Luksemburga. Membrany Tyvek® spełniają wszystkie normy, stawiane dziś membranom dachowym - ich największą zaletą jest to, że chronią domy przed utratą ciepła i zawilgoceniem.

Tematami przewodnimi spotkania były: "Warstwa funkcjonalna jako wyznacznik żywotności produktu", "Trzydzieści lat doświadczenia w produkcji membran dachowych i korzyści z tego idące" oraz "Tyvek® - unikalna technologia". Przedstawiciele mediów zwiedzili fabrykę, w tym linię do produkcji membran Tyvek® i geowłóknin Typar. Bliżej poznali dwie technologie: FSPE (Flash-Spinning High Density Polyethylene Technology) i DCS (DuPont Climate Systems).

DuPont1
Autor: DuPont

Pierwsza, opracowana blisko pięćdziesiąt lat temu, bazuje na wielopunktowym wtrysku polietylenu o wysokiej gęstości. Uzyskiwany materiał jest wodo- i wiatroszczelny, odporny na rozciąganie, a przede wszystkim tak łatwo się nie starzeje. Nowością w przypadku rozwiązania DCS są metalizowane, niskoemisyjne powierzchnie. Zastosowanie tzw. oddychających membran sprawia, że latem pomieszczenie nie przegrzewa się, a zimą można zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Elementem trzydniowego spotkania była też wizyta w budynku "Living Tomorrow" w Vilvoorde pod Brukselą. Obiekt otwarto w marcu 2007 roku. Najnowsze technologie i produkty prezentuje w nim pięćdziesiąt firm, w tym m.in. DuPont. Np. fasadę pokrywa powłoka proszkowa pozbawiona rozpuszczalników czy ołowiu, która w dodatku chroni obiekt przed szkodliwym działaniem promieni UV. Umieszczone po zewnętrznej stronie ścian, pod płytami suchego tynku, panele mają tylko 5 mm grubości, a chronią obiekt przed utratą ciepła tak skutecznie jak 12-centymetrowa warstwa cegieł czy 9-centymetrowa warstwa betonu. Z kolei naklejone na lamelki ogniwa fotowoltaiczne nie tylko zatrzymują promienie słoneczne, ale i same produkują energię.

DuPont2
Autor: DuPont

Koncern DuPont powstał w 1802 roku. Firma wykorzystuje osiągnięcia naukowe do tworzenia innowacyjnych rozwiązań w wielu obszarach, m.in. bezpieczeństwa i higieny pracy, komunikacji, transportu, elektroniki oraz budownictwa. Na polskim rynku membrany Tyvek® - potocznie nazywane foliami dachowymi lub foliami wstępnego krycia - są dostępne od 1997 roku. Za dowód ich wysokiej jakości mogą służyć badania, przeprowadzone pod koniec 2005 roku. Potwierdzają one zgodność z europejskimi normami: EN 13859-1 oraz EN 13859-2.

W wyprawie wzięli udział dziennikarze Wydawnictwa Murator.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej