Ekspansja GTC w Europie Wschodniej

2008-07-28 16:15

GTC, razem z Europort Ltd, zrealizuje swoją pierwszą inwestycję na Ukrainie. Obie firmy wspólnie wybudują obiekt wielofunkcyjny w Odessie. Jednocześnie spółka zależna GTC nabyła dziesięcioprocentowy udział w Europort Ltd - firmie notowanej na giełdzie, działającej na rynku nieruchomości WNP.

Firma GTC Real Estate Investments Ukraine B.V. (GTC Ukraine), której 85,5% udziałów ma firma Globe Trade Centre SA (GTC), nabyła 49,99% udziałów w spółce będącej właścicielem gruntu w Odessie. Pozostała część udziałów w tym przedsięwzięciu należy do Europort Ltd, spółki akcyjnej notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Tel Awiwie (TASE), inwestującej w projekty deweloperskie w krajach WNP. GTC Ukraine udzieli przedsięwzięciu, jako jego udziałowiec, pożyczki w wysokości 12,6 mln dolarów.
W tym samym czasie, należąca w 95% do Globe Trade Centre SA spółka weszła w posiadanie dziesięcioprocentowego udziału w firmie Europort Ltd i na określonych warunkach może zwiększyć ten udział do 20%. Cena nabycia 10% akcji wynosi 5,5 mln dolarów.Na początku 2008 roku GTC weszła na rynek rosyjski, nabywając połowę udziałów inwestycji w Sankt Petersburgu. Przedsięwzięcie obejmuje wybudowanie budynków biurowych o powierzchni 110 000 m2 na działce liczącej 4,3 ha i znajdującej się w dzielnicy Wyborgskiej. Firma planuje kontynuację rozwoju w Rosji i Ukrainie, działając samodzielnie bądź wspólnie z renomowanymi partnerami. 10% udziałów w GTC Ukraine ma Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBRD), zaś partnerem GTC w prowadzonym w Sankt Petersburgu projekcie jest Menora Mivtachim, wiodąca izraelska grupa ubezpieczeniowa, której aktywa mają wartość ponad 14 mld dolarów.

Globe Trade Cetre SA (GTC) jest jednym z czołowych deweloperów w Nowej Europie. Firma powstała w 1994 roku w Warszawie. Obecnie aktywnie działa w Polsce, na Węgrzech, w Czechach, Rumunii, Serbii, Chorwacji, Słowacji, Bułgarii, Rosji i na Ukrainie. Firma wybudowała nieruchomości o powierzchni 600 000 m2 netto, a obecnie jest właścicielem zrealizowanych obiektów komercyjnych o łącznej powierzchni 254 000 m2 netto. Akcje GTC SA wchodzą w skład nie tylko prestiżowego indeksu WIG20, ale należą również do międzynarodowych indeksów MSCI. W styczniu 2006 roku akcje GTC weszły w skład indeksu GPR 250, skupiającego 250 największych i najbardziej płynnych spółek z sektora nieruchomości na świecie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej