Ekspansja Goodmana

2008-10-24 15:36

Globalna grupa, która jest właścicielem, buduje i zarządza nieruchomościami przemysłowymi i logistycznymi - Goodman - ogłosiła dalszy, wzmożony rozwój w Europie Środkowo-Wschodniej. To część strategii inwestycyjnej firmy w regionie. Grupa rozszerza działalność w Polsce i Rumunii oraz zawiera duże kontrakty na Węgrzech i Słowacji.

Bieżący rok to okres wzmożonej aktywności firmy Goodman w Polsce. W lipcu zostało otwarte nowe biuro w Krakowie, natomiast w sierpniu firma ogłosiła przekazanie dwóch obiektów dla swoich klientów: dla firmy Whirlpool we Wrocławiu (ok. 25 000 m2) oraz dla firmy Nissin Crystal Parku pod Toruniem (ok.17 000 m2).
W listopadzie stanowisko dyrektora generalnego na Polskę obejmie Błażej Ciesielczak. W tym roku Goodman otwiera też trzecie biuro w Polsce: po Warszawie i Krakowie, firma będzie obecna także w Poznaniu.

W miarę rozwoju sektora logistyki i dystrybucji w kierunku wschodnim, Goodman podjął istotne zobowiązania w Rumunii otwierając nowe biuro w Bukareszcie i mianując Mülera Onofrei Dyrektorem Generalnym na Rumunię, który doświadczenie w dziedzinie rumuńskich rynków logistycznych i przemysłowych zdobył jako Country Manager w firmie Prologis, a wcześniej podczas pracy w CBRE Eurisko.
Goodman podjął też istotne działania na Węgrzech, nabywając dwa duże tereny inwestycyjne, dające łącznie możliwość wybudowania 175 000 m2 powierzchni logistycznych klasy A.
W przypadku zakupu pierwszego terenu na Węgrzech Goodman nabył możliwość wybudowania 155 000 m2 budynków na obszarze ok. 31 hektarów na terenie Ullo Airport Logistics Centre, obecnie najszybciej rozwijającym się w Budapeszcie centrum konsumenckim i logistycznym, położonym w pobliżu międzynarodowego lotniska. Dowodem potwierdzającym trafność i duży potencjał rynkowy tej inwestycji był kontrakt typu back-to-back lease obiektu o powierzchni 27 000 m2, zawarty przez Goodmana z niemiecką siecią apteczno-drogeryjną tuż po nabyciu obiektu.
Przy drugim zakupie, w Gyal-Budapest, Goodman nabył teren o powierzchni 21 000 m2 przeznaczony pod obiekty magazynowe, który bezpośrednio przylega do już istniejących obiektów należących do portfolio Goodmana i obecnie wynajmowanych firmie Hopi. Tereny Gyal-Budapest są jednymi z najważniejszych lokalizacji logistycznych Budapesztu i są położone w pobliżu skrzyżowania dwóch głównych autostrad, zajmując powierzchnię około 6,23 hektara.
W drugiej połowie października, na Węgrzech Goodman przekazał firmie Bertrans nowo wybudowany, dostosowany do potrzeb magazyn o powierzchni ponad 10 000 m2. Firma Bertrans jest jedną z największych firm logistycznych na południu Węgier, specjalizującą się w magazynowaniu, transporcie oraz usługamach celnych dla krajowych i międzynarodowych klientów. Jej gwałtowny rozwój zaowocował zapotrzebowaniem na dodatkowe powierzchnie logistyczne. Dzięki temu zawarto umowę z firmą Goodman na przejęcie istniejącego parku logistycznego firmy Bertrans wraz z 44 000 m2 terenu w Kecskemet, dwóch magazynów o łącznej powierzchni 13 500 m2 oraz budynku biurowego o powierzchni 1373 m2. Jednocześnie Goodman nabył sąsiadujący teren, gdzie wybudował nowy magazyn o powierzchni 10 000 m2, który właśnie zoostał przekazany do użytku firmie Bertrans.

Także na Słowacji firma Goodman dostrzegła dobre warunki rynkowe, czego dowodem jest pierwsza faza wysokiej jakości Centrum Logistycznego Senec, która została wynajęta w 100% jeszcze przed zakończeniem prac budowlanych. Etap I to 45 000 m2 do wynajmu netto spośród 180 000 m2 całości. Powierzchnie dostępne w fazie I przyciągnęły takich cenionych i wiarygodnych kontrahentów jak Hopi, Gebrueder Weiss for Whirlpool i Fiege.

Podkreślając wzrastające zaangażowanie grupy Goodman na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, Valérie Vanbiervliet, dyrektor regionalny na Europę Środkową i Wschodnią oraz kraje Beneluksu w Goodman powiedziała: "Sektor logistyczny jest najszybciej rozwijającym się sektorem w całej Europie Środkowo-Wschodniej, co jest związane z dynamicznym rozwojem gospodarczym obejmującym nowe rynki w tym regionie. W związku z tym, obserwujemy wyraźny wzrost zapotrzebowania na usługi logistyczne i transportowe oraz wzrost popytu na nowoczesne, wysokiej jakości powierzchnie magazynowe w wielu rejonach, znacznie przekraczające istniejącą podaż. Dlatego jesteśmy przekonani, że połączenie naszego zaangażowania dla dostarczania obiektów logistycznych o wysokiej jakości i międzynarodowym standardzie, z polityką zatrudniania miejscowej kadry, mającej szeroką i gruntowną wiedzę na temat lokalnego rynku, daje nam mocną pozycję i pozwala trafnie odczytywać potrzeby rozwijającego się rynku".

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej