Eko-domy taniej...

2009-10-22 14:30

Klienci na rynku poszukują alternatywnych technologii, które pozwolą im na budowę domu ekologicznego, energooszczędnego, a nawet pasywnego. Dziś już blisko 30% domów tego typu powstaje w technologii szkieletowej ze stalowych prefabrykatów. O wyborze tej technologii decyduje najczęściej czas realizacji – około 3 miesiące. I cena - za dom o powierzchni 100 m2 zapłacimy ok. 300 tys. zł, a to nawet o połowę mniej niż za eko-dom budowany w tradycyjny sposób.

Przykład domu  w technologii szkieletowej ze stalowych prefabrykatów
Autor: Pozytywnie Zbudowany
Przykład domu w technologii szkieletowej ze stalowych prefabrykatów
Autor: Pozytywnie Zbudowany

Oszczędne już na etapie budowy

Trend na zdrowy styl życia dosięgnął już nawet rynek nieruchomości mieszkaniowych. Dziś modny dom to eko-dom, czyli przyjazny środowisku i zdrowiu jego mieszkańców, a przede wszystkim kieszeni właściciela. Na tego typu inwestycje, które dzięki oszczędnościom energii zwracają się każdego roku, decydują się dziś w Polsce w dużej mierze młode małżeństwa, a także rodziny z dziećmi.

Do tej pory jednak budowa domu ekologicznego wiązała się ze sporym wydatkiem, niejednokrotnie sięgającym rzędu 400 000 zł, za dom o powierzchni 100 m2. Mimo to domy takie zyskują na popularności. Hitem ostatnich miesięcy, który pomógł modzie na ekologiczne domy, jest wykorzystanie do ich budowy technologii szkieletu stalowego. Ta alternatywna technologia pozwala, nie tylko na budowę domu ekologicznego w niecałe 3 miesiące, ale także na oszczędności już na etapie budowy.

- Klient, który decyduje się na dom, od samego początku chce wiedzieć ile będzie go kosztowała budowa. W przypadku tradycyjnej budowy te koszty mogą ulec znacznej zmianie w trakcie realizacji prac. Inaczej jest z domami budowanymi na szkielecie, mającymi przewidywalny proces budowy. My koszty budowy jesteśmy w stanie z góry określić, i się ich trzymać – zapewnia Michał Bacia z firmy Pozytywnie Zbudowany z Gliwic, która buduje domy ekologiczne w technologii spółki AmTECH.

Technologia z USA ma przyszłość w PL

Sama technologia budowy domów ekologicznych na szkielecie, z użyciem prefabrykatów cieszy się w Polsce popularnością dopiero od kilku lat. Moda przywędrowała nad Wisłę z USA, gdzie od lat normą jest budowa domów o lekkich i ekologicznych konstrukcjach, wykonanych z materiałów w 100% naturalnych. Do tej pory w Polsce technologia ta była z powodzeniem stosowana w budownictwie komercyjnym, komunalnym a także przy budowie domów jednorodzinnych.

– Przez lata przywykliśmy do budowania domów z ciężkiej cegły, jednak konstrukcje stalowe, powoli przełamują te stare nawyki. Przekonujemy się do budownictwa szybkiego, tańszego, jednocześnie w niczym nieodbiegającego pod względem jakości – mówi Bacia. I podkreśla, że przed technologią szkieletu stalowego w Polsce rysuje się świetlana przyszłość. Przede wszystkim ze względu na możliwości jakie daje budowanie ekologicznego domu w oparciu o stal. - Po pierwsze zarówno ściany, jak i konstrukcja wykonywane są w 100% z materiałów ekologicznych. Domy są energooszczędne. Poza tym posiadają małą masę, co powoduje szybsze nagrzewanie się pomieszczeń, a zastosowanie nowoczesnych materiałów wykończeniowych i izolacyjnych pozwala na uzyskanie doskonałego współczynnika przenikania ciepła. Dodatkowo dom taki może spełniać nawet wymagania budynku pasywnego, co oznacza przynajmniej czterokrotnie niższe zużycie energii niż w budownictwie standardowym.

Oszczędzasz nie tylko środowisko, ale i czas

Nie tylko ekologia przemawia za technologią szkieletową - jak podkreślają specjaliści jej wielką zaletą jest czas budowy. Dziś taki dom można mieć gotowy w ciągu 3 miesięcy. Krótki czas realizacji tego typu inwestycji możliwy jest dzięki prefabrykacji elementów. A właśnie zastosowanie stali oraz precyzyjna obróbka wszystkich elementów budynków decydują o trwałości takich konstrukcji w polskich realiach klimatycznych.

- Jest to komfortowe rozwiązanie zwłaszcza dla młodych małżeństw i rodzin, które finansują zakup domu z kredytu. Im szybciej powstanie ich nowy dom, tym szybciej odpadną dodatkowe opłaty za wynajmowany na czas budowy lokal – mówi Michał Bacia. - Wszystkie elementy składające się na konstrukcje domu wykonywane są w zakładzie produkcyjnym, na podstawie dokładnych projektów. Na budowie pozostaje jedynie skręcenie wszystkich elementów składająca się na konstrukcję domu.


Technologia SUNDAY system firmy AmTECH jest systemem budowy obiektów z lekkiej konstrukcji stalowej, znajdującym zastosowanie do budowy domów jednorodzinnych, a także w budownictwie komercyjnym i komunalnym. Technologia ta świetnie nadaje się do nadbudowy i rozbudowy istniejących już obiektów. Może być również wykorzystywana również do budowy ścian osłonowych i w realizacji lekkich stropów systemowych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej