Ponad pół mld euro na obwodnicę Warszawy

2009-05-27 12:51

Kredyt w wysokości 565 mln euro na współfinansowanie budowy obwodnicy Warszawy przyznał Polsce Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) - czytamy we wtorkowym (26 maja 2009 roku) komunikacie banku.

Projekt - obejmujący dwa odcinki dróg ekspresowych o łącznej długości 29 kilometrów: S2 Konotopa-Puławska (wraz z łącznikiem na lotnisko - S79) oraz S8 Konotopa-Powązkowska - jest szacowany łącznie na 1 mld 133 mln euro. Kredyt EBI pokryje niemal połowę tej kwoty. Dla odcinka S2 polski rząd przewiduje ponadto finansowanie z funduszy strukturalnych UE, pozostałe środki zostaną zapewnione z Krajowego Funduszu Drogowego.

- Warszawska aglomeracja jest najważniejszym węzłem transportowym w Polsce. Nowe odcinki obwodnicy Warszawy przyczynią się do poprawy połączeń transportowych Warszawy z resztą Polski. Obwodnica wpłynie też na poprawę środowiska, zmniejszając natężenie ruchu na ulicach miasta, zapewniając dodatkową przeprawę przez Wisłę i poprawiając dojazd na lotnisko - oświadczyła wiceszefowa EBI Marta Gajęcka, odpowiedzialna za inwestycje w Europie Środkowej i Wschodniej.

W sumie obwodnica Warszawy, podzielona na pięć odcinków, ma liczyć 84 km. Z punktu widzenia UE projekt ma kluczowe znaczenie, gdyż znajduje się na przecięciu priorytetowych dróg łączących Warszawę z Helsinkami, Berlinem, Niżnim Nowogrodem, Ostrawą i Gdańskiem.
EBI dokonał wstępnej oceny projektu już w 2007 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej