Dynamika zmian cen - niska

2009-11-05 16:42
Dynamika zmian cen - niska
Autor: ROCKWOOL POLSKA Sp. z o.o.

W październiku 2009 r., w porównaniu do poprzedniego miesiąca, spadły ceny w 6 grupach towarowych, w 2 wzrosły, a w 3 nie zmieniły się - takie są wnioski z comiesięcznej analizy rynku wiodących materiałów budowlanych, monitorowanych przez Grupę Polskie Sklady Budowlane.

Dynamika zmian była niska – w silikatach, gazobetonach i materiałach ściennych ceramicznych mieściły się w przedziale spadkowym 1-2%, w przypadku chemii budowlanej oraz izolacji wodochronnych poniżej 1%, a w grupie drewno i materiały drewnopochodne wzrost nie przekroczył 1%. Najbardziej staniały izolacje termiczne (o 2,4%), o tyle samo zdrożała sucha zabudowa wnętrz. W kategorii "inne" zanotowano w 2 grupach spadek cen (z czego w grupie cement, wapno o 4,8%), w 2 grupach niewielki wzrost, a w 3 grupach ceny nie zmieniły się.

Trendy zmian cen (X 2008=100)
Autor: Grupa PSB SA

Przychody PSB SA ze sprzedaży materiałów budowlanych w październiku 2009 r. były o 3% wyższe niż przed rokiem oraz prawie o 16% niższe niż we wrześniu 2009 r. (wynik września był nadzwyczaj dobry dzięki zorganizowaniu w tym miesiącu Giełd PSB oraz ogólnopolskiej kampanii promocyjnej). Ale porównując analogiczny okres: październik 2009 do października 2007 pokazuje, że wzrost sprzedaży, wobec tej sprzed 2 lat, wyniósł prawie 14%.

Według danych GUS, w okresie od stycznia do września 2009 r., w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, ogółem wydano o 23,2% mniej pozwoleń na budowę mieszkań, a w kategorii mieszkania w budownictwie indywidualnym -9,6%. Podobna relacja między dynamikami zachodzi w zakresie mieszkań, których budowę rozpoczęto. W kategorii mieszkań ogółem spadek wyniósł 23,8%, natomiast w kategorii mieszkań w budownictwie indywidualnym zanotowano ujemną dynamikę 8,2%. Sytuacja po wrześniu okazała się w każdej z wymienionych kategorii nieznacznie lepsza niż była po sierpniu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej