Dopłaty do prądu i gazu 2022 - wniosek online. Dla kogo dofinansowanie? Są nowe dodatki do prądu i gazu!

2022-10-07 20:53
Dopłaty do prądu i gazu 2022
Autor: Getty Images Dopłaty do prądu i gazu 2022 - nowe dopłaty do prądu i gazu. Komu przysługuje dofinansowaie do prądu i gazu? Jak uzyskać dopłatę? Gdzie skladac wnioski o doplatę do prądu i gazu?

Dopłaty do prądu i gazu 2022 - od 21 września można złożyć wniosek o jednorazowe dofinansowanie do gazu LPG, bez kryterium dochodowego, a 7 października Sejm zatwierdził dodatek do energii elektrycznej. Aktualnie można też złożyć wniosek o dopłaty do prądu i gazu w ramach dodatku osłonowego. Wyjaśniamy, kto ma prawo do dofinansowania do prądu i gazu oraz w jakiej wysokości. Jak dostać dopłaty do prądu i gazu w 2022 roku? Jak i gdzie złożyć wniosek o poszczególne dopłaty oraz jakie warunki trzeba spełnić. Wniosek o dopłatę do gazu do pobrania.

Spis treści

 1. Dopłaty do prądu i gazu 2022
 2. Komu przysługuje dopłata do prądu i gazu?
 3. Ile wynosi dofinansowanie do prądu i gazu?
 4. Jak uzyskać wyższe dopłaty do prądu i gazu w 2022 roku?
 5. Dopłaty do prądu i gazu 2022 - czy wniosek można jeszcze złożyć?
 6. Kiedy wypłaty dofinansowania do gazu i do prądu?
 7. Gdzie składać wnioski o dopłatę do prądu i gazu?
 8. Jak wypełnić wniosek o dopłaty - film
 9. Wzór wniosku o dofinansowanie do rachunków za gaz i prąd 2022
 10. Gdzie sprawdzić czy dopłaty za prąd i gaz zostały przyznane?

Dopłaty do prądu i gazu 2022

Dopłaty do rachunków za prąd i gaz to forma rekompensaty dla obywateli za rosnące ceny m.in. energii i gazu. Przysługują w postaci dodatku osłonowego. Przypomnijmy, że rząd przeznaczył 4 mld zł dopłat dla prawie 7 milionów gospodarstw domowych w Polsce. Ważne jest kryterium dochodowe.

Dodatkowo, można już ubiegać się o jednorazową dopłatę do gazu LPG. 20 września 2022 w Dzienniku Ustaw został opublikowany wzór wniosku o dodatek do ogrzewania paliwami innymi niż węgiel. Oznacza to, że od 21 września 2022 można złożyć wniosek do ogrzewania paliwami innymi niż węgiel, w tym gazem LPG. Poniżej wniosek do pobrania, który można wydrukować i złożyć w swoim urzędzie gminy.

Wniosek o dodatek do gazu do pobrania

Gospodarstwa domowe, w których główne źródło ciepła zasilane jest gazem LPG, będą mogły ubiegać się o jednorazową dopłatę w wysokości 500 zł.

Pieniądze będą wypłacane w październiku. Gmina ma 30 dni od złożenia wniosku na wypłatę pieniędzy. W tym przypadku nie ma kryterium dochodowego.

Więcej informacji o dopłatach do ogrzewania gazem, pelletem, drewnem i olejem opałowym TUTAJ.

Rząd planuje też kolejny dodatek energetyczny. Tym razem dla osób, które swoje domy ogrzewają prądem np. przy użyciu pompy ciepła. Wiadomo już, że taki dodatek będzie. Wysokość dofinansowania sięgnie 1500 zł, zależna będzie od zużycia prądu.

7 października 2022 Sejm uchwalił ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku, w tym projekt nowego dodatku energetycznego do prądu. Dla kogo i w jakiej wysokości dopłaty do ogrzewania elektrycznego i pomp ciepła oraz kiedy złożyć wniosek przeczytasz w artykule - Dodatek do energii elektrycznej - dla kogo? Będzie dofinansowanie dla ogrzewających dom prądem!

Komu przysługuje dopłata do prądu i gazu?

Aktualnie możemy złożyć wniosek o dodatek osłonowy, który ma być wsparciem m.in. do opłat za prąd i gaz. W tym przypadku to komu i ile pieniędzy się należy, zależy to od dochodu rodziny. Według ustawy o dodatku osłonowym dochód miesięczny netto nie może przekroczyć:

 • 2100 zł dla gospodarstwa jednoosobowego,
 • 1500 zł dla pozostałych.

Ile wynosi dofinansowanie do prądu i gazu?

Gospodarstwa domowe w ramach dodatku osłonowego mogą liczyć na następujące kwoty dopłat:

 • gospodarstwa, w których mieszka jedna osoba - maks. 400 zł rocznie.
 • gospodarstwa, w których mieszkają 2 lub 3 osoby - maks. 600 zł rocznie.
 • gospodarstwa, w których mieszka 4 lub 5 osób - maks. 850 zł rocznie.
 • gospodarstwa, w których mieszka 6 lub więcej osób - maks. 1150 zł rocznie.

Gospodarstwom zagrożonym ubóstwem energetycznym, czyli takim gdzie głównym źródłem ogrzewania jest m.in. kocioł na paliwo stałe, koza, kominek, trzon kuchenny, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi, należą się wyższe dopłaty. Dla nich dodatek osłonowy wynosi:

 • gospodarstwa, w których mieszka jedna osoba - maks. 500 zł rocznie.
 • gospodarstwa, w których mieszkają 2 lub 3 osoby - maks. 750 zł rocznie;
 • gospodarstwa, w których mieszka 4 lub 5 osób - maks. 1062,50 zł rocznie;
 • gospodarstwa, w których mieszka 6 lub więcej osób - maks. 1437,50 zł rocznie

Kryteria dochodowe dotyczą również gospodarstw domowych zagrożonych ubóstwem.

Jak uzyskać wyższe dopłaty do prądu i gazu w 2022 roku?

Aby dostać wyższy dodatek osłonowy, niezbędne jest złożenie deklaracji CEEB (Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków), czyli informacji o źródłach ciepła i źródłach spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Co prawda termin na złożenie deklaracji minął 31 czerwca, ale wnioski są wciąż przyjmowane. Więcej w artykule poniżej. Dodajmy, że deklaracja CEEB jest niezbędna również do otrzymania dodatku węglowego w wysokości 3000 zł.

Dopłaty do prądu i gazu 2022 - czy wniosek można jeszcze złożyć?

Czas na złożenie wniosku o dodatek osłonowy jest do 31 października 2022. Wnioski złożone po tym terminie nie będą rozpatrywane.

Kiedy wypłaty dofinansowania do gazu i do prądu?

Wypłaty dodatku osłonowego mają być realizowane do 2 grudnia 2022.

Więcej szczegółów można się dowiedzieć dzwoniąc na specjalną infolinię (+48 22 369 14 44) czynną od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00.

Gdzie składać wnioski o dopłatę do prądu i gazu?

Wniosek można złożyć w urzędzie gminy lub za pośrednictwem portalu ePUAP.

Jak złożyć wniosek przez e-PUAP? Należy zalogować się do portalu e-PUAP, następnie wybrać z katalogu spraw: „Pismo ogólne do podmiotu publicznego”. Wybrać adres odpowiedniego urzędu, rodzaj pisma, załączyć wniosek, podpisać go elektronicznie i wysłać.

Instrukcja jak założyć profil zaufany i uzyskać podpis elektroniczny poniżej:

Jak wypełnić wniosek o dopłaty - film

Wzór wniosku o dofinansowanie do rachunków za gaz i prąd 2022

Wniosek o dodatek osłonowy

Gdzie sprawdzić czy dopłaty za prąd i gaz zostały przyznane?

Informacja o przyznaniu dopłat jest przekazywana na wskazany przez wnioskodawcę adres e-mail. Wnioskodawca może również zasięgnąć informacji o przyznaniu dofinansowania w urzędzie.

Listen to "Jak obniżyć rachunki za energię przed najbliższą zimą?" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej