Dopłaty do prądu 2022 - 1000 i 1500 zł! Nowy dodatek elektryczny do prądu i pomp ciepła. Dla kogo dofinansowanie? Kiedy wniosek?

2022-09-30 8:58
Dopłaty do prądu 2022
Autor: Getty Images Dopłaty do prądu 2022 - nowy dodatek elektryczny, również do pomp ciepła w wysokości 1000 i 1500 zł?

Dopłaty do prądu w 2022 roku to forma rekompensaty dla Polaków za rosnące ceny energii. 29 września 2022 Sejm uchwalił ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku. Nowy dodatek elektryczny to jednorazowa dopłata do prądu, dla ogrzewających domy elektrycznością, w tym pompami ciepła. Wnioski można składać już od grudnia. Aktualnie można też składać wnioski o dopłaty do prądu w ramach dodatku osłonowego. Kto ma prawo do dopłaty do prądu oraz w jakiej wysokości?

Spis treści

 1. Nowe dopłaty do prądu 2022 - dla kogo ile dodatku elektrycznego?
 2. Dopłaty do prądu w ramach dodatku elektrycznego - dla kogo?
 3. Kiedy złożyć wniosek o dopłaty do prądu 2022?
 4. Kiedy wypłata dodatku elektrycznego do prądu?
 5. Czy wniosek o dopłaty do prądu można złożyć przez internet?
 6. Kto może otrzymać dopłaty do prądu 2022? Dodatek osłonowy
 7. Ile wyniesie w 2022 dofinansowanie do prądu?
 8. Wnioski o dopłaty do prądu do końca października 2022
 9. Gdzie złożyć wnioski o dopłaty do prądu 2022?
 10. Wzór wniosku o dopłaty do prądu 2022
 11. Kiedy otrzymamy dopłaty do prądu?

Nowe dopłaty do prądu 2022 - dla kogo ile dodatku elektrycznego?

Jednorazowa dopłata do prądu przeznaczona jest dla tych gospodarstw domowych, które używają energii elektrycznej do ogrzewania, m.in. wykorzystują pompy ciepła. Wysokość dopłaty to:

 • 1000 zł - dla osób wykorzystujących do ogrzewania domów i mieszkań urządzenia na prąd, np. pompy ciepła, piece akumulacyjne, bojlery.
 • 1500 zł w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5000 kWh - podwyższony dodatek dostaną ci, u których zużycie prądu w 2021 roku przekroczyło 5000 kWh.

29 września 2022 sejm uchwalił ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej, w tym projekt nowego dodatku energetycznego do prądu. To tzw. "Tarcza Solidarnościowa". Więcej w artykule - Dla kogo zamrożenie cen prądu 2023 z limitem zużycia energii?

Przypomnijmy, że aktualnie o jednorazowe wsparcie finansowe od rządu mogą liczyć też ci, którzy ogrzewają swoje domy węglem, drewnem, pelletem, gazem płynnym i olejem opałowym.

Dopłaty do prądu w ramach dodatku elektrycznego - dla kogo?

Dopłaty do prądu mają być kierowane do gospodarstw domowych, których głównym źródłem ogrzewania jest urządzenie elektryczne. Kryterium otrzymania dopłaty będzie deklaracja złożona do CEEB.

Dodatek do energii elektrycznej ma działać podobnie jak dodatek energetyczny do pelletu, oleju opałowego, drewna opałowego czy gazu LPG. Będzie też ta sama zasada przyznawania świadczeń: jeden dodatek na jeden adres zamieszkania.

Dodatek energetyczny nie przysługuje posiadaczom fotowoltaiki. Tu przeczytasz więcej na ten temat - Dodatek elektryczny a fotowoltaika.

Kiedy złożyć wniosek o dopłaty do prądu 2022?

Wniosek o wypłatę dodatku energetycznego do prądu należy złożyć w terminie od 1 grudnia 2022 do 1 lutego 2023.

Kiedy wypłata dodatku elektrycznego do prądu?

Gmina dodatek do prądu powinna wypłacić w terminie do 31 marca 2023 roku.

Czy wniosek o dopłaty do prądu można złożyć przez internet?

Tak, wniosek można złożyć przez poprzez ePUAP i Profil zaufany.

Kto może otrzymać dopłaty do prądu 2022? Dodatek osłonowy

Aktualnie o dopłaty do prądu w 2022 wniosek mogą złożyć wszyscy, których dochód nie przekracza określonego w przepisach kryterium dochodowego. Dopłata do prądu przysługuje w ramach dodatku osłonowego. Aby otrzymać dofinansowanie do energii elektrycznej należy się śpieszyć. Wnioski o dopłaty do prądu można składać jeszcze tylko do końca października.W przypadku dopłat do prądu obowiązuje przede wszystkim kryterium dochodowe. Komu i ile pieniędzy się należy, zależy od dochodu rodziny. Według ustawy o dodatku osłonowym dochód miesięczny netto nie może przekroczyć:

 • 2100 zł dla gospodarstwa jednoosobowego,
 • 1500 zł dla pozostałych.

Ile wyniesie w 2022 dofinansowanie do prądu?

Każde gospodarstwo domowe, spełniające kryterium dochodowe, w ramach dodatku osłonowego może liczyć na następujące dopłaty:

 • gospodarstwa, w których mieszka jedna osoba - maks. 400 zł rocznie.
 • gospodarstwa, w których mieszkają 2 lub 3 osoby - maks. 600 zł rocznie.
 • gospodarstwa, w których mieszka 4 lub 5 osób - maks. 850 zł rocznie.
 • gospodarstwa, w których mieszka 6 lub więcej osób - maks. 1150 zł rocznie.

Gospodarstwom zagrożonym ubóstwem energetycznym, czyli takim gdzie głównym źródłem ogrzewania jest m.in. kocioł na paliwo stałe, koza, kominek, trzon kuchenny, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi, należą się wyższe dopłaty. Dla nich dodatek osłonowy wynosi:

 • gospodarstwa, w których mieszka jedna osoba - maks. 500 zł rocznie.
 • gospodarstwa, w których mieszkają 2 lub 3 osoby - maks. 750 zł rocznie.
 • gospodarstwa, w których mieszka 4 lub 5 osób - maks. 1062,50 zł rocznie.
 • gospodarstwa, w których mieszka 6 lub więcej osób - maks. 1437,50 zł rocznie.

Ale uwaga, w przypadku gospodarstw zagrożonych ubóstwem energetycznym także obowiązuje kryterium dochodowe.

Co istotne, aby ubiegać się o wyższy dodatek, niezbędnym warunkiem jest złożony wniosek o wpis źródła ogrzewania domu lub mieszkania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynku (CEEB).

Wnioski o dopłaty do prądu do końca października 2022

Czas na złożenie wniosku o dodatek osłonowy jest do 31 października 2022. Wnioski złożone po tym terminie nie będą rozpatrywane.

Gdzie złożyć wnioski o dopłaty do prądu 2022?

Wniosek można złożyć osobiście w urzędzie gminy, pocztą lub za pośrednictwem portalu ePUAP.

Aby złożyć wniosek za pośrednictwem portalu ePUAP należy zalogować się do portalu e-PUAP, następnie wybrać z katalogu spraw: „Pismo ogólne do podmiotu publicznego”. Wybrać adres odpowiedniego urzędu, rodzaj pisma, załączyć wniosek, podpisać go elektronicznie i wysłać.

Instrukcja jak założyć profil zaufany i uzyskać podpis elektroniczny poniżej:

Wzór wniosku o dopłaty do prądu 2022

Pobierz wniosek o dodatek osłonowy, w ramach którego uzyskasz dopłaty do prądu.

Informacja o przyznaniu dopłat do prądu będzie wysłana na wskazany we wniosku adres e-mail. Wnioskodawca może również zasięgnąć informacji o przyznaniu dofinansowania w urzędzie.

Kiedy otrzymamy dopłaty do prądu?

Wypłaty dodatku osłonowego mają być realizowane do 2 grudnia 2022. Będzie to jednorazowa wypłata całej przysługującej kwoty.

Więcej dowiesz się z artykułów:

Listen to "15 sposobów na niższe rachunki za prąd [PORACHUNKI OSOBISTE]" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej